Voda – večná inšpirácia

Minerálne a termálne vody sa dostali do povedomia ľudí už v dávnej minulosti. Využívali ich tisícročia na pranie, kúpanie, na zmiernenie bolestí, ako aj na rituálne účely.

>> Móda >> Aktuálne >> Voda – večná inšpirácia

Hippokrat v VI. storočí pred naším letopočtom konštatoval, že choroby vznikajú následkom narušenia rovnováhy medzi človekom a jeho okolím. Starí Rimania v Panónii mali vyspelú kultúru kúpeľov. Pri stavaní dbali na hygienické opatrenia, kúpele boli strediskom zábavy aj relaxu. Neskôr aj kresťanský mnísi stavali nemocnice a kláštory okolo prameňov, kde vyvierala liečivá voda, to však až od VI-ého storočia nášho letopočtu.

Počas tureckej okupácie zažila krajina úpadok, kúpele však stavali aj Turci. Využívali ich na mohamedánske bohoslužby a aj ako strediská spoločenského života. Islamské náboženstvo vyžadovalo totiž dôkladnú telesnú hygienu, a tak, kde sa objavili mohamedáni, rozvíjalo sa aj kúpeľníctvo. Ženy a muži ich používali oddelene, pre ženy to často bolo jedinou možnosťou na spoločenský život. Keď sa okupácia Turkov pominula, vývin kúpeľov sa zastavil. Pre kresťanov danej doby bola táto kultúra príliš nemravná. S týmto svätuškárskym pohľadom skoncoval až rozvoj vedy koncom XVIII. storočia.

Kde ju nájdeme
Vodné zásoby Zeme sú vo väčšej miere nad povrchom. Tvoria oceány, jazerá, rieky a značné množstvo je aj pod povrchom, ako spodná voda. Táto voda je z výparov žeravých hornín a zo zrážok, ktoré presakujú do hlbín zeme. Ako sa voda postupne dostáva na povrch, preteká cez rôzne horniny, ktoré rozpúšťa a tak získava aj svoj obsah minerálov. Teplota týchto vôd môže byť rôzna. Samozrejme, čím je jej nálezisko hlbšie, tým je teplejšia.

Ako účinkujú termálna voda
Ide o veľmi zložitý proces. Okrem fyzických vlastností vody ( teplota, prúdenie, vztlak, atď.) na organizmus účinkujú aj minerálne látky, ktoré voda obsahuje. Tieto látky sa vstrebávajú cez pokožku, pričom aj organizmus vylučuje niektoré jemu nepotrebné látky do vody. Počas pobytu vo vode vdychávame aj výpary vody, ktoré tiež obsahujú niektoré blahodarné látky . Pre účinné látky z vody je pokožka iba bránou, aby sa dostali do organizmu a ich účinok vyvíjali, kde je to najviac potrebné.

Využívanie termálnych vôd
V minulom storočí následkom pokroku techniky sa uskutočnilo veľa vrtov, kde pri hľadaní ropy často našli termálnu alebo liečivu vodu. Ľudí vždy zaujímala liečivá sila ukrytá vo vode. Dobrý kúpeľ pôsobí blahodarne nielen na zdravie, ale aj na celkový psychický stav človeka. Dve tretiny nášho tela tvorí voda, bez dostatočného množstva tohto elixíru by sme nemohli prežiť. Jej využívanie na liečivé účely je tiež rôznorodé. Odbúrava stres, pomôže sa zbaviť škodlivých látok a posilňuje imunitu.

Náš tip:
Skvelé miesto, ktoré uspokojí aj tých najnáročnejších, je termálne kúpalisko v srdci Žitného ostrova, v Dunajskej Strede. Areál s rozlohou 26 hektárov je situovaný v krásnom prostredí lesoparku, ktorý poskytuje možnosti prechádzok po udržiavaných lesných chodníčkoch.

Kúpalisko poskytuje celoročné služby vo svojom novootvorenom wellness centre, kde nájdete viac druhov perličkového kúpeľa, masáže a sauny. Liečivá voda prameniaca v Thermalparku v Dunajskej Strede je vysoko mineralizovaná, má zvýšený obsah sodíka, hydrogénuhličitanov a fluoridov. Celoročnú prevádzku Thermalparku umožňuje zdroj termálnej vody prúdiaci z viac ako 1600 metrovej hĺbky s rýchlosťou 30 l/sec, ktorá má teplotu 57 C°. Termálna voda pôsobí blahodárne nielen na pohybové ústrojenstvo, kĺby a svalovú únavu, ale má regeneračné účinky na celý organizmus. Pozitívne účinky na psychiku spoznáte takmer okamžite. Okrem prirodzeného pocitu uvoľnenosti v teplej vode vám v tom pomôže aj lítium a horčík, ktoré geotermálna voda obsahuje.
Liečia sa tu predovšetkým choroby pohybového aparátu, kĺbov a svalová únava. Vďaka sodíku, vápniku a železu pocítite úľavu pri bolestiach končatín a svalov, obsah síry zas pôsobí priaznivo pri kozmetických a dermatologických problémoch. Príjemný relax v liečivej vode však prispieva aj k celkovej regenerácii organizmu. Po absolvovaní relaxačných aktivít dobre padne aj posedenie v reštaurácií, ktorá je súčasťou komplexu.
Okrem liečivej termálnej vody tu nájdete aj jazierko, vonkajšie bazény, park, penzión, hotel a kemp. Ak si chcete oddýchnuť a poriadne zrelaxovať, k víkendovej pohode vám prispejú aj masáže, sauna a samozrejme aj ľahký obed, či občerstvenie v reštaurácii. Keď sa rozhodnete stráviť v Thermalparku viac ako deň, ubytovanie vám radi poskytnú v areáli kúpaliska. V penzióne na vás čakajú dvojlôžkové izby s možnosťou prístelky a jeden apartmán. Hotel má v ponuke aj izby vhodné pre telesne postihnutých hostí.

Ak chcete vedieť viac kliknite si na www.thermalpark.sk.
Melinda Hegyiová

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.