Čamara...

...hazuka, jupka, kaftan, kuli-kabátik, lemberček, šuba, pľundry, korzárske nohavice, pirátske nohavice a torero-nohavice.

Čamara vznikla ako dôsledok vlasteneckého zmýšľania v rokoch "meruôsmych" (1848); mala plniť funkciu národnej rovnošaty. Dnes je to štylizovaný druh spoločenského odevu, ktorý tvorí sako, nohavice, biela košeľa a čierna stužka alebo motýlik. Čamarové sako je charakteristické dotykovým zapínaním (okraje nie sú preložené cez seba) od pása k stojačiku - tvoria ho dva rady gombíkov olivového tvaru, zapínajúce sa na ozdobnú šnúrku. Ornamenty zo šnúrok zdobia aj lemy rukávov. Na čamaru sa zvyčajne používa kvalitná jednofarebná vlnená tkanina, prípadne hodváb, bavlna...

Hazuka je pôvodne dlhý mužský odev, ktorý metamorfoval na dámsky krátky voľný plášť.

Kazak bolo oblečenie mušketierov, neskôr vojakov. V značne zjednodušenej podobe sa kazak vrátil v 70-tych rokoch. Predstavuje rovno strihanú voľnú dámsku halenu (na bokoch s rozparkami), ktorá sa nosí k sukni.

Jupka je ľahký dámsky kabátik, na začiatku 20-teho storočia veľmi obľúbený na vidieku.

Kuli-kabátik je rovno strihaný voľný dámsky kabátik s voľnými, mierne rozšírenými rukávmi. Zvyčajne siaha k bokom.
Kaftan má orientálny pôvod; tvoril súčasť kroja ortodoxných židov. Ide o dlhý, voľný zvrchník so širokými rukávmi, niekedy s viazačkou.

Lemberček je rovno strihaný voľný športový kabátik, obopínajúci pás. Zapínanie je zväčša na zips, niekedy na gombíky. Názov pochádza z anglického lumberjack - t.j. drevorubačský kabát (nosený v Kanade).

Šuba bola odevom nemeckej reformácie a nosila sa hlavne pri slávnostných príležitostiach. Neskoršie sa stala súčasťou krojov. Ide o pánsky plášť siahajúci po kolená, vpredu otvorený, so šálovým golierom ozdobeným kožušinou.

Korzárske nohavice sú tvarované priliehavé nohavice siahajúce tesne pod kolená (s malými bočnými rozparkami).Pirátske nohavice sú trojštvrťové dámske nohavice, ktoré môžu byť tesné aj voľné (s malými postrannými rozparkami). Bývajú súčasťou športových odevov.

Torero-nohavice sú tesné, postavu obopínajúce dámske nohavice pod kolená, ukončené malými bočnými rozparkami s ozdobnými gombíkmi. Čas od času sa v móde objavia ako spoločenský typ nohavíc, ktorý sa kombinuje s výnimočne vyzerajúcou, nákladnou blúzkou.

Pľundry nosili gavalieri v polovici 16-teho storočia. Boli to široké nohavice podložené podšívkou a rozdelené do množstva rozparkov; siahli pod kolená a boli zopnuté stuhami. Dnes možno takéto nohavice vidieť na divadelných doskách a na členoch vatikánskej stráže.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.