Liz Claibornová...

... bola odevnou dizajnérkou, ktorá pred tridsiatymi rokmi prevrátila dovtedy zaužívané trendy v „biznis móde“ a zároveň sa stala aj úspešnou obchodníčkou.

Táto americká módna dizajnérka sa narodila v roku 1929 v Brusely americkým rodičom a zomrela 26. júna 2007 v New Yorku. Jej otec bol manažérom Americkej banky v Belgicku. V roku 1939 začiatkom Druhej svetovej vojny sa rodina vrátila naspäť Louisiany. V Amerike mladá Liz navštevovala rôzne stredné školy, ale radšej aby dokončila klasické vzdelanie, odišla do Európy študovať maliarstvo a dizajn. V roku 1950 vyhrala dizajnérsku súťaž (Jacques Heim National Design Contest) sponzorovanú časopisom Harper´s Bazaar a po tomto úspechu sa presťahovala do New Yorku. Tam sa zamestnala v odevnom priemysle, kde pracovala pre viac spoločností ako umelecká dizajnérka.

Prelom nastal v roku 1979, keď založila so svojim druhým manželom Artom Ortenbergom úspešnú odevnú firmu Liz Claiborn Inc. Tam sa podieľala na tvorbe odevov a umožnila vytvoriť primerané ceny pre ženské športové oblečenie, z ktorých prešli na tmavé kostýmy, neskôr postúpili k tvorbe pánskej módy, doplnkom a nakoniec aj parfumov. Neskôr po roku 1980 jej kolekcie boli doplnené ešte o malé spoločenské šaty a topánky.
Jej hlavným úspechom je, ale vytvorenie kombinovanej biznis módy. Dovtedy zaužívaná "uniforma" – šedý kostým bola vystriedaná kolekciou, ktorá pozostávala z jednotlivých kombinovateľných odevných súčastí. Dôraz sa kládol na pohodlnosť, športovo – elegantný vzhľad, aby podtrhoval individualitu a ženskosť. Okrem toho, že bola dobrou dizajnérkou sa prejavila aj ako dobrá obchodníčka. V obchodných domoch zmenila spôsob usporiadania kolekcie do jedného oddelenia, čo dovtedy nebolo zvykom. Tento nápad mal veľký úspech prebrali ho všetky ostatné spoločnosti. Kolekcie kombinovateľného ošatenia sa predávajú pod značkami Claiborne, Elisabeth, Liz Claiborn a Liz Sport. Za tento svoj obchodný nápad bola v roku 1980 odmenená podnikateľskou cenou Žena roka.

V roku 1989 Liz Claibornová odišla na dôchodok ale zároveň ešte učila študentov na škole dizajnu a módnom inštitúte (Fashion Institute of Technology and the Parsons School of Design).

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.