Kupujeme koberec

Vyššia cena zvyčajne signalizuje vyššiu kvalitu a pri kobercoch to platí dvojnásobne. Čo všetko tvorí pri kobercoch kvalitu...? Čítajte!

>> Móda >> Aktuálne >> Kupujeme koberec

Patríte k tým, ktorí si útulnosť domova nevedia predstaviť bez kobercov? Pri ich kúpe myslite na nasledovné:

- Kvalita kobercov je podmienená spôsobom tkania a výberom materiálov. Ich cenu určuje výrobná technológia a hodnota použitého textilného materiálu. K najdrahším patria koberce z ručne spracovaných prírodných materiálov; ale aj strojom tkané koberce z umelých vlákien môžu patriť do kategórie tých najlepších.

- Polypropylénové koberce sú pevné, odolné proti plesniam a zvyčajne upravené antistaticky. Dobre prijímajú farbu a zvyčajne sa používajú na výrobu plyšových druhov. Niekedy sa ich povrch upravuje žíhaním, čím vzniká jemnejší a húževnatejší produkt. Po ďalšom vylepšení sa toto vlákno "mení" na akryl (acrylic), ktorý sa podobá vlne. V prípade, že ide o ručne viazaný druh koberca, je na prvý pohľad nerozoznateľný od pravého vlneného koberca.

- Polyamidový (nylonový) koberec je mimoriadne trvanlivý, húževnatý a pružný. Má veľkú odolnosť a tvarovú pamäť (schopnosť zľahnutého vlákna vrátiť sa do pôvodnej polohy). V porovnaní s polypropylénovým kobercom je jemnejší.

- Polyesterový koberec je ľahký a mäkký; polyester sa používa ako doplnkový materiál na zvýšenie jemnosti a odolnosti prírodných vlákien.

- Koberec z prírodnej vlny charakterizujú výborné tepelnoizolačné vlastnosti, mäkkosť, pružnosť a vďaka prirodzenej mastnote (prírodného lanolínu) tiež odpudzovanie nečistôt. Všetky tieto klady, samozrejme, odráža aj cena. Nič však nie je dokonalé... prírodné koberce okrem ľudí obľubujú aj mole a ich farebná škála je pomerne úzka a nevýrazná.

- Na kvalitu kobercov má značný vplyv aj ich podkladový materiál: juta je lacná, odolná a veľmi pevná; latex ponúka vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a pružnosť; vrstva lepidla či spevňovacej hmoty sa používa zvyčajne u celoplošných kobercov.

Technické parametre kobercov:
1. Povrchová hmotnosť vlasu (hmotnosť vlákna na meter štvorcový). Vyššia hodnota vyjadruje lepšie úžitkové vlastnosti.
2. Hustota šitia (počet vpichov či uzlíkov na meter štvorcový). Informuje o skutočnosti, ako tesne sú vlákna všité do podkladového materiálu. Vyššia hustota znamená lepší vzhľad a dlhšiu životnosť koberca, ako aj príjemnejší pocit pri priamom kontakte.
3. Zákrut vlákna (počet obtočení okolo svojej osi na 2,5 cm dĺžky). Zákrut významne ovplyvňuje vzhľad a kvalitu koberca so strihaným vlasom. Čím je udávané číslo vyššie, tým je vlákno pružnejšie a životnosť koberca dlhšia.
4. Technika viazania (všívané, vpichované či rozstrihnuté slučky). Všívaný a vpichovaný koberec je odolný a ľahko udržiavateľný; koberce z rozstrihnutých slučiek ponúkajú luxusnejšiu vzhľad.

Tip:
- V súčasnej kobercovej ponuke sú tiež kombinované typy kobercov s rôzne dlhým, rôzne hrubým a rôzne stvárneným vlasom; ako aj koberce z netradičných materiálov (kože, papiera, juty, sisalu, kokosu, morskej trávy...).
- Koberce z prírodných vlákien sa hodia ku všetkým typom podláh a nábytku, sú ekologické a ľahko sa udržiavajú; ale(!) na slnku zvyčajne menia farbu (môžu zosvetlieť i stmavnúť), nevydržia veľké zaťaženie a nemožno ich čistiť mokrým spôsobom.

1 Komentár

  • Komentár Daniela nedeľa, 25 marec 2018 20:31 napísal Daniela

    polypropylénové koberce (aspoň tie z jutex-u) majú obrovskú výhodu - možno ich prať v práčke a odstrániť tak všetky nečistoty čím udržíme domácnosť čistulinkú aj s prítomnosťou labíka v byte

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.