Centrálny vysávač

Z hľadiska hygieny a účinnosti je za najvýhodnejšie považované vysávanie centrálnym vysávačom. Nezanedbateľné je i väčšie pohodlie...

Vysávanie centrálnym vysávačom je v porovnaní s vysávaním klasickým vysávačom efektívnejšie, tichšie a pohodlnejšie. Navyše odstráni vírenie prachu za "výfukom" vysávača.

Centrálny vysávač alebo centrálny vysávací systém (CVS) je vlastne vysávač, ktorý je umiestnený v technických priestoroch budovy. Odtiaľ vedú do jednotlivých miestností trubice k "zásuvkám". Pri vysávaní stačí zasunúť koncovku dlhej flexibilnej hadice (cca 10m) do "zásuvky" a vysávač sa automaticky zapne. Pri vysávaní počuť iba zvuk nasávaného vzduchu bez kvílivého zavíjania motora; takže je možné zároveň počúvať napríklad hudbu...

Centrálne vysávače sú mimoriadne výkonné - dosahujú o 10 - 40 percent vyšší sací výkon ako klasické vysávače (pri rovnakom príkone, t.j. spotrebe elektrickej energie). Okrem toho motory CVS sa vďaka kvalitnému ochladzovaniu neprehrievajú a majú dlhšiu životnosť. Sací výkon CVS je určený dvoma faktormi: množstvom vzduchu nasávaného sacou jednotkou a podtlakom (pokiaľ je v technických parametroch uvádzaná iba jedna z vyššie uvedených veličín, jedná sa o nič nehovoriace údaje).

Spôsob filtrácie môže u CVS ovplyvňovať výkon i životnosť, preto treba vedieť, že existuje:
- tkaninový filter v kombinácii s papierovým vakom
- cyklónová separácia
- cyklónová separácia v kombinácii s fixným filtrom
- filtrácia so samočistiacim filtrom.
K odporúčaným (z hľadiska výkonu, životnosti i komfortu) patrí posledná možnosť - samočistiaci filter, ktorý zabezpečuje vysoký stupeň filtrácie, pričom po celú dobu životnosti nevyžaduje žiadnu údržbu.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.