Pripravte si domáci čistiaci prostriedok

Z každého rohu na nás číha množstvo chémie, podráždených rúk a nežiadúcich účinkov, práve z kupovaných čistiacich prostriedkov. V dobe keď sa všetci snažia byť ekologickí, určite nie je na škodu zamyslieť sa ja nad tým, ako prírode pomôcť domácimi receptami na čistiace prostriedky a ešte pritom aj ušetriť.

detergenty 19

Krásna a voňavá kúpeľňa

¾ hrnčeka jedlej sódy
citrónová šťava z polovice citróna
3 PL soli
½ šálky octu
3 PL saponátu
12 kvapiek vonného oleja

Všetky tieto prísady spolu zmiešame, až kým nám nevznikne konzistentná pasta. Sóda a ocot budú spolu reagovať, preto treba počkať kým reakcia skončí a až potom vymiešať. Takúto pastu treba naniesť na vaňu a umývadlo a chvíľu počkať. Môžete aj jemnou hubkou mierne čistiť, ale pozor na to, aby soľ v tejto zmesi nič nepoškriabala. Keď bude všetko čisté, opláchnite povrchy teplou vodou.
Lesklý nábytok

Šťava zo štvrtiny citróna

¾ olivového oleja
1 PL octu
3 – 4 kvapky vonného oleja
Všetky prísady spolu zmiešame v miske. Zoberieme si handričku a namočíme ju do teplej vody. Handričku vyžmýkame a namočíme do pripravenej zmesi. Nábytok potierame a leštíme, až kým nedostaneme požadovaný výsledok. Môžete po vyleštení pretrieť suchou handričkou.

Čistá bielizeň

1 hrnček jedlej sódy
1 mydlo
1 hrnček bóraxu

Mydlo dáme do nádoby, ktorá je vhodná do mikrovlnky. Necháme rozpustiť v mikrovlnke cca 3 minúty. Keď sa vytvorí pena, tak ju rozmiešame. Ak treba, tak mydlo rozmixujeme mixérom. Pridáme bórax a sódy. Takúto zmes necháme dobre vychladnúť a skladuje v vzduchotesnej nádobe. Do prania pridávame 2 lyžice zmesi. Táto zmes sa dobre rozpúšťa v teplej vode, pri studenom praní radšej zmes dopredu rozpustite a nalejte do pračky.

Prekrásne okná

1 hrnček octu
1 hrnček vody
10 kvapiek vonného oleja

Všetky prísady zmiešajte vo fľaši s rozprašovačom. Nastriekajte na okno a okno vyleštite vhodnou handričkou. Tiež sa táto zmes môže používať na leštenie ďalších lesklých povrchov, napríklad vodovodných batérií, alebo na dezinfekciu iných pochrómovaných povrchov.

Priechodné potrubie

½ šálky jedlej sódy
½ šálky octu
Horúca voda 

Ak vám neodteká voda vo vani a umývadle, alebo máte zanesené WC, tak tento postup je práve pre vás. Do odtoku nasypte sódu a zalejte ju octom. Ako už bolo spomínané, tak tieto dve prísady budú spolu reagovať. Nechajte pôsobiť približne 20 minút, potom zalejte odtok horúcou vodou. Ak treba opakujte tento postup ešte raz.

Ak máte radi životné prostredie a svoju peňaženku, určite vyskúšajte recepty, na tieto jedinečné domáce čistiace prípravky. Určite s nimi bude spokojná nejedna gazdinka.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.