Financie pod kontrolou

Napísal Elena Brezovská 27. máj 2012

Ak vás prekvapuje každý mesiac stav vášho bankového konta pár dní po výplate, je čas vziať rozhodovanie o financiách do vlastných rúk.


Ako riadiť a usmerňovať vlastné finančné prostriedky, vám poradí Mária Hankociová, odborníčka zo spoločnosti Salve Finance.

Financie pod kontrolou sa vždy oplatí
Na začiatok je potrebné si aspoň tri mesiace pravidelne sledovať výdavky a príjmy a následne si zostaviť rozpočet.

„Najlepšie je začať plánovať rozpočet na mesačnej báze, kedy sa opakujú stabilné príjmy a výdavky,“ radí Mária Hankociová.  Po rozstavení rozpočtu je potrebné  pravidelne a poctivo pokračovať v sledovaní príjmov a výdavkov domácnosti. Následne môžeme pracovať s financiami systematickejšie.
„K cieľom, plánom priradíme sumu, koľko peňazí na daný cieľ potrebujeme a v akom časovom horizonte,“ vysvetľuje odborníčka zo spoločnosti Salve Finance.

Takto si môžeme naplánovať napríklad dovolenku na ďalší rok, prestavbu domu či bytu, či začiatok štúdia na vysokej škole. Na vybranú položku sa dá každý mesiac odkladať z výplaty, alebo odložiť si jednorázovo potrebnú sumu. Podľa toho potom sa vyberie vhodný bankový produkt či napríklad stavebné sporenie na prestavbu bytu.

Rezerva -  záchrana pre neočakávanými udalostiami
Do života nám môžu zasiahnuť nepredvídateľné okolnosti. Strata zamestnania, príjmu, choroba a iné okolnosti  môžu vystaviť rodinu finančných ťažkostiam.  Preto sa odporúča odkladať si aspoň desať percent zo svojho príjmu. „Dôležité je, aby sme si odkladali hneď z výplaty, aby to bola plánovaná položka v našom rozpočte,“ dopĺňa Mária Hankociová.

Šetrenie na dôchodok
Už dnes je jasné, že dôchodkový systém za niekoľko rokov bude nedostačujúci. Preto je potrebné už dnes myslieť na dôchodok a šetriť si naň. Odborníčka Mária Hankociová radí, aby sa začalo už z prvej výplaty resp. od prvého zamestnania odkladať na dôchodok. Je  to možné napríklad cez životné poistenie, investovanie do fondov, prípadne si nájsť iný vhodný program. Ďalej upozorňuje: „Disciplína a trpezlivosť nie sú našimi silnými stránkami, ale odporúčam  o výber sa zaujímať až, keď príde čas odchodu do dôchodku.“

Výchova detí
Aj vďaka vreckovému deti môžu pochopiť a osvojiť si základné zručnosti s nakladaním finančných prostriedkov. Pokiaľ to umožňuje rodinný rozpočet, deti by mali dostávať pravidelné vreckové a rozhodovať samy o tom, na čo ho použijú.Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.