Spoločný byt

Nie ste manželia a uvažujete o spoločnom byte? Láska je krásna vec, ale aj peniaze sú životne dôležité. Nepodliehajte ilúziam a konajte pragmaticky.

V živote sa stáva všeličo, ľudia sa môžu zamilovať na celý život, ale zvyčajne to trvá oveľa kratšie, môžu sa rozumne dohodnúť, ale zvyčajne sa vypočítavo klamú... Človek však za každých okolností musí niekde bývať. Ak ste sa spoločne s partnerom rozhodli investovať do strechy nad hlavou, myslite na svoje záujmy a konajte pragmaticky, aby vám raz, keď možno láska pominie, zostala aspoň tá strecha nad hlavou alebo adekvátna finančná náhrada.

Krok za krokom:

1. Ujasnite si, v ktorom storočí žijete a nenechávajte "nezáživné" praktické záležitosti, ako je napríklad kúpa bytu, len na svojho partnera: angažujte sa nielen finančným vkladom, trvajte na uvedení spoluvlastníctva v kúpnej zmluve.

2. V prípade, že sa vám na byt neposkladajú rodičia a nemáte k dispozícii iné zdroje hotovosti, prichádzajú na rad banky s ponukou hypoték. Ako primerane zarábajúcim, mladým a perspektívnym ľuďom vám banky poskytnú spoločnú hypotéku aj bez potvrdenia vašej lásky úradnou pečiatkou. V tomto smere sú teda banky podstatne pružnejšie ako slovenské právo, ktoré ľudí uprednostňujúcich "neúradné vzťahy" ostentatívne marginalizuje. Ani ručením nebude treba obťažovať rodičov či priateľov, zárukou vašej ochoty splácať, bude vaša potreba bývať, čiže byt. Ale pozor! Všetko má nejaké úskalia, a tak je lepšie možné "nedorozumenia" medzi partnermi preventívne ošetriť partnerskou zmluvou, ktorá (aspoň pre pripomenutie) prehľadne podchytí všetky finančné vklady, dohodnuté povinnosti a nároky.

3. Pokiaľ je pri kúpe spoločného bytu váš finančný vklad väčší ako partnerov, musíte trvať nielen na tom, že budete v zmluve obaja, váš partner i vy, uvedení ako kupujúci, ale aj (podľa veľkosti finančného vkladu) na určení konkrétneho podielu vlastníctva - pokiaľ sa tak nestane, automaticky sa predpokladá, že každému z oboch kupujúcich prináleží polovica bytu. Ak sa vám zdá tento prístup šialene neromantický, máte pravdu, má totiž istiť vaše finančné prežitie v prípade (celkom reálneho) šialene neromantického rozchodu alebo rovnako šialene neromantickej tragickej nehody vášho partnera.

4. V prípade, že je vaša situácia neštandartná - napríklad máte založenú živnosť a vzhľadom na daňové odvody zvyšujete svoje náklady do tej miery, že vám banka odmietne poskytnúť hypotéku - a v kúpnej zmluve (napriek spoločným splátkam) bude uvedený ako kupujúci iba váš partner, rátajte so stratami (za nikoho nemožno dať ruku do ohňa). Urobte v tejto situácii pre seba aspoň to málo, že všetko čo kúpite do bytu, budete platiť svojou kartou, čiže budete mať doklad, že tovar bol kúpený za vaše peniaze alebo (ak pôjde o väčšie veci) vyžadujte, aby boli účty vystavené na vaše meno.

5. Svet naozaj nie dokonalý, a tak si nenechajte ťahať popod nos medové motúzy. Príliš veľa ľudí si pohodlne žije vďaka špekuláciam, ktoré zruinovali iných, pričom tie špekulácie boli tak úbohé, že slušní ľudia s nimi nerátali ani vo sne... A o to práve ide. Jeden príklad za všetky: Plánujete svadbu a znenazdajky sa naskytla príležitosť kúpiť pekný byt na dobrom mieste. Do nového bytu investujete obaja, ale kúpu realizuje váš budúci manžel, a tak sa podľa zmluvy stáva jeho vlastníkom. V atmosfére zamilovanosti a očakávanej svadby sa týmito "detailami" nezaoberáte, veď o nejaký čas budete svoji, tak načo!? Svadba naozaj príde, ale ako to už v živote chodí, o nejaký čas prídu aj "neprekonateľné povahové rozdiely" a následne rozvod. Aké to však prekvapenie(!): váš spoločný byt je iba manželovým majetkom a vy nemáte nárok na polovicu bytu, pretože nepatrí k majetku, ktorý ste nadobudli počas manželstva...

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.