Záruka

Tvrdia vám predajcovia pri výpredajoch a v tzv. second handoch, že na daný tovar sa nevzťahuje záruka? Nie je to pravda.

>> Móda >> Aktuálne >> Záruka

Naše obchody sú plné rôznych "akcií" či sezónnych výpredajov, a aj počet tzv. second handov je u nás stále väčší. Primerane tomu sa zväščuje počet nesprávne (nezákonne) informujúcich predajcov - mnohí totiž tvrdia, že na tovar zakúpený "v akcii" alebo v second hande sa nevzťahuje zákonom stanovená záručná lehota, v rámci ktorej môže zákazník (spotrebiteľ) tovar reklamovať. Skutočnosť je však iná:

- Zákonná záručná lehota trvajúca 6 mesiacov platí aj pri tovare, ktorý je predávaný za zníženú cenu (nezáleží, či ide o "akciu", výpredaj alebo second hand). Výnimku tvorí iba tovar, ktorý je zlacnený kvôli zníženej kvalite, a tá je vopred jasne definovaná. Mimo túto konkrétnu chybu tovaru však predávajúci v rámci záručnej lehoty zodpovedá za všetky ostatné dodatočne objavené chyby.

- Pri predaji použitého tovaru platia rovnaké pravidlá ako pri predaji nového tovaru. To znamená, že napríklad textil "z druhej ruky" musí byť funkčný, nepoškodený a zdravotne bezchybný (vyčistený a vyžehlený). Keďže ale predajca nezodpovedá za chyby vzniknuté použitím alebo opotrebovaním, v prípade šatstva zo second handu môže byť reklamácia sporná.
Diskutabilná však určite nie je reklamácia napr. telefónneho prístroja, ktorý bol zakúpený v bazáre. Takýto telefón musí spĺňať všetky technické požiadavky a pokiaľ sa pokazí, v rámci stanovení Občianskeho zákonníka musí byť uznaná jeho reklamácia.

- Platí tiež, že použité, upravované alebo chybné výrobky predávané v normálnej obchodnej sieti musia byť uložené osobitne a ich chyba musí byť uvedená aj v sprievodnom doklade.

Tip: V prípade neochoty predajcu spolupracovať pri reklamácii tovaru sa môžete obrátiť na príslušný krajský inšpektorát SOI alebo na príslušný okresný úrad, odbor živnostenský a ochrany spotrebiteľa.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.