Tabletové PC?

Nový počítač do domu? A čo takto "tablet", teda PC v podobe tabuľky s "klasickým" perom do ruky...? Že počkáte, kým sa usadí na trhu? Možno máte pravdu...

>> Móda >> Aktuálne >> Tabletové PC?

Zaujali vás obrázky tabletových počítačov? Dostali sa vám do uší revolučné výkriky Microsoftu? Začali ste uvažovať o "tablete"?
Pravda je (podľa prieskumov) taká, že mimo tvorcov, výrobcov a špeciálne orientovaných nadšencov si tablety zatiaľ veľa obdivu nezískali. Niektorí kritici s ľahkou iróniou dodávajú, že ani nezískajú, ak sa nezačnú geometrickým radom množiť milovníci "klasických" písacích potrieb... Pero a "pohotovostné" písanie (ktoré sa dá transformovať do "tlačenej" textovej podoby) je totiž hlavným argumentom pre tablety.

Výrobcovia a nadšenci uvedenej "kompjuterovej novinky" tvrdia, že tablety (či už s oddeliteľnou klávesnicou alebo bez nej) sú jednoducho vynikajúci nápad: ponúkajú operatívnosť, rýchlosť a rušia nadprácu (z prepisovania), keďže všetky poznámky a čmáranice môžu byť následne v pôvodnej či prenesenej podobe uložené do počítača.
Kritici sa však pýtajú, komu budú tieto "krížence" malého prenosného počítača a veľkého "osobného asistenta" vlastne slúžiť...? Odpoveď je: všetkým, ktorí potrebujú počítač, ale musia sa sústrediť na inú činnosť, ako napríklad zdravotníci, kontrolóri, obchodníci... Veľkým pozitívom je údajne tiež oveľa príjemnejšia manipulácia s perom ako s myšou.

Aby to všetko naozaj tak bolo, rozhodol sa Microsoft intenzívne popracovať na prekonávaní doteraz známych nedostatkov konverzie ručného záznamu a výsledkom je zdokonalená presnosť rozpoznávania rukou písaného textu, ako aj schopnosť tabletov prenášať pracovné poznámky do ďalších aplikácií kombinovaných s grafikou. Heslom snaženia sa stala mnohostrannosť využitia.

No napriek všetkým uvedeným pozitívam tablety zatiaľ stoja v ústraní. V porovnaní so stolovými a prenosnými počítačmi, ktorých sa minulý rok predalo takmer 200 miliónov, je počet predaných tabletov - 500 tisíc - pomerne bezvýznamný.
Postoje Európanov k tabletovým počítačom sú podľa prieskumov "nemastné-neslané"; firmy a inštitúcie zatiaľ nenachádzajú dôvod vyzbrojovať svojich zamestnancov "nepresvedčivými" tabletami. Daný postoj súvisí okrem iného s nedostatkami, ktoré tablety stále trápia a ktoré bude treba ešte len "vychytať". Kriticky orientovaní odborníci predpokladajú, že celkové zdokonalenie tabletov a ich výhody sa stanú realitou pravdepodobne až v čase, keď bude Microsoft už unavený vytrubovaním o "obrovskom tabletovom prínose".

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.