Oči a počítač

Aj vám sa stáva, že vás pália alebo „bolia“ oči pri dlhšej práci na počítači? Ponúkame vám niekoľko tipov, ako predísť spomínaným problémom.

>> Móda >> Aktuálne >> Oči a počítač

Vonkajšie negatívne vplyvy na oči, ktoré môžeme zmeniť sú prach, prievan, suchý vzduch alebo silné či slabé osvetlenie. Jeden z vnútorných negatívnych návykov je, že zabúdame hýbať s očami.

Ak sa chcete vyhnúť bolesti alebo páleniu očí, nezabúdajte s nimi uvoľnene hýbať a bez násilia. Boľavé oči potrebujú uvoľnenie, ktoré dosiahnete zavretím očí a ich prikrytím dlaňou, ktorá sa ale nesmie dotýkať. Predstavujte si príjemné farby a zopakujte to dvakrát denne niekoľko minút. Podobne pomáha zavrieť oči a natočiť sa k slnku. Pohybovanie očami je veľmi jednoduché a každú fázu je nutné opakovať 10 až 20 krát.
V 1. fáze sú oči zatvorené, najskôr pohybujte očami nahor a nadol, potom nasleduje pohyb doprava a doľava; a nakoniec krúžte očami jedným aj druhým smerom.
V 2. fáze sú oči otvorené a všetky cvičenia zopakujte.
Pravidelne mrkanie oči zvlhčuje a optimálne je, keď to robíte 1 alebo 2 krát každých desať sekúnd.
Očné svaly sa dajú cvičiť okrem pohybu aj priostrovaním zraku. Palec jednej ruky držte vo vzdialenosti cca. 20 cm od nosa, druhú ruku natiahnite a vzpriamte palec tak, aby sa prekrývali. Zaostrite na jeden palec, mrknite a preostríte na druhý. Cvik opakujte 20 krát.

K uvoľneniu zraku pomôže aj zmena nastavenia farebných kombinácii pozadia a textu. Najvhodnejšie farebné nastavenia:
*čierna na žltej
*zelená na bielej
*červená na bielej
*modrá na bielej
*čierna na bielej

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.