Keď lacné...

...vyjde draho... Alebo: ak nepatríte k "dobrodruhom", pre ktorých sú nízke ceny tým správnym adrenalínovým športom či lotériou, nedajte sa nimi zlákať.

>> Móda >> Aktuálne >> Keď lacné...

Mnohé "dobrodružné" povahy dychtiace po lacnom (hoci aj menej kvalitnom) tovare neodolajú sladkému mámeniu nízkych cien; a to dokonca ani pri tých výrobkoch, ktorých životnosť a úžitková hodnota by mali byť dlhodobé. Čo však má slúžiť dlhodobo, nemôže byť nekvalitné a nízka cena (hneď z niekoľkých príčin) kvalitu určite neponúka. Kto nepochopí, napokon prerobí...

Dokonalým príkladom sú "superlacné plastové okná z Poľska". A nielen tie; stavebné produkty pochádzajúce z tejto krajiny majú vo všeobecnosti veľmi naštrbenú povesť... No neskrýva sa za ňou nekalá priemyselná súťaž či fóbia voči našim severným susedom, ale fakty.
Ceny poľských výrobkov z oblasti stavebníctva sú zvyčajne o 30 až 50 percent nižšie ako ceny tých slovenských, čo je výsledok štátnej dotácie na podporu poľskej výroby a nižšej kvality výrobkov vo viacerých parametroch. Stručne povedané: poľské výrobky uvedeného typu výrazne zaostávajú za kvalitou slovenských výrobkov a nie sú v súlade s európskymi normami.

Ak je pre vás pri kúpe výrobkov - zvlášť dlhodobej spotreby - rozhodujúca predovšetkým nízka cena, riziko, že prerobíte, je takmer isté. O kvalite za nízku cenu si totiž možno iba prečítať na reklamných pútačoch... Samozrejme, celkom samostatnou kapitolou je "cenová politika" a tendencia slovenských predajcov a obchodných reťazcov ceny predávaných produktov nadsadzovať... (stačí vyraziť pár kilometrov za hranice a porovnať ceny identických výrobkov).

Lacné výrobky však tendenčne nielenže nemajú nič spoločné s parametrami kvality, ale spravidla nevyhovujú ani základným požiadavkám užívateľa. Presne to sa vzťahuje aj na modelový príklad "poľských okien", ktoré na testoch v akreditovaných skúšobniach jednoducho "pohoreli": k najväčším problémom patrila zlá pevnosť rohových spojov a nedostatočné vystuženie okenných rámov i krídel, čo vedie v konečnom dôsledku k naozaj zásadným problémom - zatekaniu a vysokým hodnotám infiltrácie vzduchu.

Na záver: Ak nepatríte k spomínaným "dobrodruhom", pre ktorých sú nízke ceny tovarov tým správnym adrenalínovým športom či lotériou, nekonajte sebapoškodzujúco a nedajte sa nimi zlákať. Seriózni výrobcovia - domáci aj zahraniční - musia prejsť kalváriou testov v akreditovaných skúšobniach, aby mohli garantovať zhodu vlastností svojej produkcie s certifikovanými hodnotami. Je logické, že cena takýchto výrobkov, teda cena za kvalitu a istotu, je vyššia.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.