Au-pair

Práca Au-pairky je azda najjednoduchšia forma, ako v stráviť určitý čas v zahraničí, naučiť sa cudzí jazyk a navyše nemať výdavky na stravu či bývanie.

Ak i vy rozmýšľate o tejto práci či už počas letných prázdnin alebo na dlhší čas, poradíme vám, ako si ju nájsť a vyhnúť sa zbytočným problémom.
Skúsenosti s prácou Au-pairky sa u mnohých dievčat rôznia. Zatiaľ čo niektoré sa domov vracajú spokojné , iné svoj pracovný pobyt v zahraničí hodnotia negatívne. Často si však za to môžu vlastným pričinením. Základom dobrého výsledku je správny výber agentúry, ktorá vám zamestnanie sprostredkuje.

Ako na to?
Podvodom či sklamaniu zo strany agentúr možno predísť, ak si ju vopred preveríte na stránke obchodného registra www.orsr.sk, prípadne dáte na odporúčanie tých, ktorí s ňou majú dobré skúsenosti. Ešte pred podpisom zmluvy o sprostredkovaní by vám seriózna agentúra mala dať možnosť do nej nahliadnuť a oboznámiť sa so všetkými skutočnosťami , ktoré obsahuje.

Zásah do zmluvy
Samotná zmluva s agentúrou by z obsahovej stránky mala vyhovovať vám i agentúre. Podľa slov Erika Nikmona, riaditeľa právneho a škodového oddelenia poisťovne právnej ochrany DAS, žiaľ na Slovensku nie je zatiaľ bežné, aby mala klientka možnosť do zmluvy zasiahnuť. "Často sa človek môže stretnúť s prístupom, keď mu v agentúre povedia, že zmluvu uvidí až pri podpise, a teda je to často vyslovene o prezentácii, ústnych sľuboch a dôvere" vysvetľuje. Už tento fakt však môže byť prvým ukazovateľom neserióznosti tej či onej agentúry.

Prípadne problémy
Dopredu treba rátať takmer so všetkým, teda i s tým, že rodina vám nebude vyhovovať, alebo vám nezaplatia toľko, koľko ste sa dohodli, prípadne vám dajú prácu navyše. "Je preto vhodné, aby agentúra poskytla aspoň niektoré právne záruky - akou je napríklad výmena rodiny," odporúča Erik Nikmon. V prípade, že chcete byť chránený pred nedodržaním podmienok zmluvy uzavretej na Slovenku zo strany agentúry, oplatí sa vám poistenie právnej ochrany.

Čo by zmluva mala obsahovať:
- záruka zmeny rodiny
- druh práce, ktorú budete vykonávať
- finančná odmena
- dĺžka pracovného času i pobytu
- možnosť výpovede zmluvy, prípadné odstúpenie od nej

Desatoro pred cestou:
1. Vyberte si dôveryhodnú agentúru a nebojte sa povedať niektorej ponuke "nie"
2. Vyžiadajte si vopred zmluvu s agentúrou
3. Dajte ju prečítať právnikovi – až vtedy budete vedieť na čom ste
4. Nájdite si na internete reakcie a názory ľudí ktorí s „vašou“ agentúrou už cestovali
5. Zaistite si kvalitnú poistku, najlepšie ak bude pokrývať právne úkony
6. Pripravte si peniaze pre nečakaný návrat domov
7. Zistite si kontakty na ľudí ktorý by vám mohli v zahraničí pomôcť
8. Jasne stanovte voči agentúre požiadavky o tom, čo ste ochotná robiť a čo nie
9. Vyžiadajte si vopred kontakt na hostiteľskú rodinu.

Užite si to!

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.