Alergia na potraviny

Príčiny alergii na potraviny sú rôzne, objavuje sa u malého dieťaťa ako aj v neskoršom veku, precitlivenosť môže byť na jeden alebo viac druhov potravín.

Príznaky potravinových alergii
- kožné príznaky opuchlina, atopický ekzém, žihľavka, pálenie, svrbenie
- nádcha
- zvracanie, hnačky, bolesti brucha

Potravinová precitlivenosť sa prejavuje na prídavne látky ( farbivá alebo konzervačné prostriedky), ktoré pridávajú výrobcovia do produktov, ďalej sú to mliečne výrobky, ryby a morské živočíchy, vajcia, obilniny, orechy, ale aj na zeleninu a ovocie. Alergia z potravín sa diagnostikuje ťažko a stáva sa, že sa prejaví aj ako reakcia skríženej alergie.

Alergia na ryby a morské živočíchy (mäkkýše a kôrovce) býva zväčša na jeden druh. Zriedkakedy sa objaví kombinácia viacerých druhov. Pseudoalergie vyvolávajú potraviny, ktoré obsahujú väčší obsah histamínu.
Napríklad konzervovaný tuniak alebo makrela obsahujú veľké množstvo histamínu a môžu vyvolať príznaky podobné alergii. Rovnaké reakcie spôsobujú aj prídavné látky z potravín - farbivá, konzervačné látky a príchute (napr. kyselina benzoová a jej deriváty (E 210-219), kyselina sorbová, nitrity, sulfity (E 220-227), briliantová čerň (E 151), glutamát (B 550-553) a podobne.

Pri precitlivenosti na ovocie a zeleninu, je dôležité dávať pozor na hygienu v kuchyni.
- ovocie vyvolávajúce alergiu: jablká, hrušky, marhule, broskyne a jahody
- zelenina vyvolávajúca alergiu: paradajky, zeler, špenát, petržlen.
Orechy, jadrá a semená tvoria samostatnú kapitolu v alergénoch. Reakcie bývajú veľmi silné. Často bývajú skryté v potravinových produktoch v minimálnym množstvách.
Alergia na obilniny, vyvoláva ochorenie Celiakiu, je to črevná neznášanlivosť lepku, ktorý sa nachádza v obilninách. Hlavným liečebným prostriedkom je diétna výživa, vylučuje všetky potraviny, ktoré obsahujú lepok

Ak máte nejaké predispozície na alergie, sčasti jej môžete predchádzať, keď budete konzumovať varené potraviny. Menej alergénov je v domácom a čerstvom ovocí ako v dovážanom exotickom alebo v zaváraninách.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.