Antibiotiká

U dospelých aj detských pacientov sa ešte stále predpisujú antibiotiká predovšetkým z dôvodu "poistenia sa" lekára...

>> Móda >> Aktuálne >> Antibiotiká

Zbytočné predpisovanie antibiotík je u detských lekárov bežnou praxou. Predpokladá sa, že takmer tretina detských pacientov užíva antibiotiká ako dôsledok "poistenia sa" lekára a nie ako dôsledok existencie bakteriálnej infekcie. (Keďže na vírusové zápaly antibiotiká nezaberajú.)
Pritom, podľa amerických odborníkov, užívanie antibiotík spôsobuje u detí rôzne zdravotné problémy; ovplyvňuje napríklad zažívací trakt, kosti a u detí do šiestich mesiacov až o päťdesiat(!) percent zvyšuje riziko vzniku astmy a atopického ekzému.
Detskí lekári by preto mali pri podozrení na angínu využívať prístroj, ktorý z kvapky krvi v priebehu niekoľkých minút spoľahlivo identifikuje či ide alebo nejde o bakteriálnu infekciu. Cena takého úkonu je do 250 Sk a zdravotné poisťovne ju nepreplácajú. Z hľadiska zdravia dieťaťa je to však celkom zanedbateľná investícia.

Podľa prieskumov aj fyzicky zdraví ľudia bez vážnych psychických problémov často trpia nespavosťou. Pri zisťovaní možných príčin sa prišlo na to, že mnohí "nespavci" využívali posteľ na sledovanie televízie, počúvanie rádia, čítanie, jedenie a vážne rozhovory. Dobrému spánku však neprospieva ani podvečerný šport (po 17-tej hodine) a večerné popíjanie kávy a čaju.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.