Sila cibule

Cibuľa bola od nepamäti považovaná za všeliek. Egypťanom dokonca symbolizovala večnosť a preto ju dávali aj do hrobov faraónov.

>> Móda >> Aktuálne >> Sila cibule

Cibuľa obsahuje celý rad účinných látok: steroly, flavonoidy, mastné kyseliny, lipidy, vitamíny C, B1, B2, B6, biotín, kyselinu nikotínovú, kyselinu pantoténovú, amíny, aminokyseliny, karbohydráty, stopové prvky a ďalšie substancie.

Bez cibule si množstvo jedál vôbec nevieme predstaviť... Podľa výskumov je však najlepšie jesť surovú cibuľu. A to čím viac, tým lepšie. Odporúčaná denná dávku je 60 gramov (v surovom stave). Ale pozor! Cibuľu treba jesť len čerstvú. Dvadsaťštyri hodín po rozkrojení sa stáva toxickou.

Účinky cibule? Allicín, ktorý cibuľa obsahuje, znižuje riziko artériosklerózy, trombózy a posilňuje imunitný systém. Étericke oleje cibule brzdia zápalové procesy a uvoľňujú hlien. Červené a žlté odrody cibule obsahuju zlúčeniny, ktoré pôsobia proti vzniku nádorových ochorení, majú protizápalové účinky a sú výbornou prevenciou proti osteoporóze. Cibuľa tiež obsahuje veľa zinku potrebného na stavbu kostí...

Extrakt z cibule sa uplatňuje aj v medicíne. Pôsobí protizápalovo, protialergicky a protibakteriálne; využíva sa napríklad pri liečbe oparu pier či hnisajúcich rán. Výťažky z cibule majú pozitívny vplyv aj na hojenie jaziev. V tejto súvislosti možno pripomenúť prípravok Contractubex, ktorý má vďaka cibuľovému extraktu a ďalším látkam (heparínu a alantoínu) výrazné prekrvujúce a vyhladzujúce účinky. Je určený na prevenciu keloidov (tuhých vystúpených jaziev), liečbu hypertrofických jaziev a liečbu rôznych typov jaziev vznikajúcich po popáleninách, úrazoch, operáciách alebo akné.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.