Vaginálna mykóza...

... je veľmi časté gynekologické ochorenie. Tri zo štyroch žien ju prekonajú aspoň raz za život, takmer polovica z nich ju dostáva opakovane.

Na Slovensku tento problém v súčasnosti trápi najmenej 50.000 žien v produktívnom veku.Tento zápal pošvy spôsobujú najmä kvasinky rodu Candida albicans, ktoré sú bežnou súčasťou mikrobiálneho osídlenia pošvy u množstva žien. Samy o sebe ešte nemusia viesť k ochoreniu. Mykózy vznikajú až v dôsledku porušenia rovnováhy pošvovej mikroflóry, kedy sa kvasinky premnožia a vyvolávajú zápal v pošvovej sliznici.

Rizikové faktory
Medzi rizikové faktory, ktoré podporujú rozvoj vaginálnej mykózy patrí napríklad užívanie antibiotík, cukrovka, tehotenstvo, niektoré typy hormonálnej antikoncepcie alebo hormonálnej substitučnej liečby, jedlo bohaté na cukry, stres. Príčinou môže byť aj nesprávna hygiena – predovšetkým nadmerné umývanie intímnych partií a používanie parfumovaných mydiel a vložiek. Ťažkosti často vznikajú po kúpaní v bazéne s chlórovanou vodou, niekedy i po pohlavnom styku. Premnoženiu kvasiniek prospieva teplé a vlhké prostredie, najmä nosenie nevhodnej bielizne, tesných málo vzdušných nohavíc alebo mokrých plaviek, v ktorých sa intímne oblasti ľahko zaparia. Niekedy však mykózy vznikajú bez zjavnej príčiny.

Liečba
Na liečbu akútnych vaginálnych mykóz sú bežne používané čípky, masti alebo tablety, súhrnne označované ako antimykotiká. Väčšina žien na ne reaguje rýchlo a dobre, a už po niekoľkých dňoch nemajú ťažkosti. Problém ale predstavuje skutočnosť, že samotné vyliečenie akútnej mykózy nedokáže vždy zabrániť jej častému opakovaniu.

Prečo sa mykózy vracajú?
Na otázku, prečo sa niektorým ženám vaginálne mykózy neustále vracajú, neexistuje jednoznačná odpoveď. Ženy s opakovanými mykózami majú väčšinou určité problémy s „lokálnou imunitou“ vo vaginálnom tkanive. Jednou z rozhodujúcich príčin je dlhodobo narušená mikroflóra celého organizmu, svoju úlohu zohráva pošvové pH, zápal sliznice a niektoré ďalšie faktory. Niekedy môže byť dôvodom závažná porucha celkovej imunity. Z uvedeného vyplýva, že liečba opakovaných vaginálnych mykóz musí byť komplexná.

Pomôžu enzýmy
V poslednej dobe sa u pacientok s opakovanými vaginálnymi mykózami stále viac osvedčuje podporná liečba enzýmovým liekom Wobenzymom. Jeho priaznivý efekt je možné pripísať komplexnému pôsobeniu v organizme: na zápal pôsobí regulačne, tlmí nežiaduce účinky nadmerného zápalu a súčasne pomáha podporiť také imunitné mechanizmy, ktoré sú potrebné na likvidáciu infekcií najrôznejšieho pôvodu. Skúsenosti s priaznivým pôsobením tohto enzýmového lieku na imunitu existujú z množstva rôznych medicínskych odborov – pri liečbe opakovaných zápalov dýchacích ciest u detí aj u dospelých, pri opakovaných zápaloch močových ciest a pod. Každé opakovanie ochorenia v pomerne krátkom časovom rozmedzí upozorňuje predovšetkým na to, že imunita nemusí byť v poriadku.


Projekt "Overenie účinnosti Wobenzymu v komplexnej liečbe opakovaných vaginálnych mykóz"
"Projekt, ktorý bol s Wobenzymom nedávno realizovaný v gynekologických ambulanciách v Českej republike, potvrdil naše dlhoročné skúsenosti s týmto liekom z praxe" uviedol MUDr. Martin Hrubiško, PhD, primár Oddelenia klinickej imunológie a alergológie Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave. "Liečba tohto ochorenia, ktoré mnohým ženám znepríjemňuje život, by mala byť komplexná a samozrejme, aj individualizovaná. Zaradenie Wobenzymu môže významne obmedziť, prípadne celkom eliminovať opakovanie vaginálnych mykóz. Preto je vhodné, aby sa s touto možnosťou liečby oboznámila celá obec ambulantných gynekológov na Slovensku a zároveň sa zlepšilo povedomie o tomto ochorení a jeho liečbe aj medzi laickou verejnosťou" zdôraznil MUDr. Hrubiško.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.