Detoxikácia tela

Všetci v kútiku duše dúfame, že už máme za sebou nekončiacu zimu, po ktorej prichádza dlho očakávaná jar, žiaľ ruka v ruke s jarnou únavou.

Pokúsime sa vám vysvetliť, prečo sa tento problém každoročne opakuje a ponúknuť niekoľko dobre mienených rád. Jednou z možností je detoxikácia tela, ktorá je možná pôstom alebo detoxikačným programom.

Náš organizmus je každý deň konfrontovaný s vírusmi, baktériami a fyzickou záťažou. Z organizmu sa vylučuje odpad pomocou potu, dychu, moču a stolice. Toxický odpad vzniká v našom tele užitím liekov, potravinárskych prísad, z chemikálií ktoré vdychujeme vďaka znečistenému životnému prostrediu alebo z chemických prostriedkov v domácnosti. V našom tele máme tzv. detoxikačné orgány: pľúca, pečeň, obličky, pokožka, črevá a lymfatický systém.


Pľúca majú celkovú plochu okolo 50 m2. Oslabené pľúca sa prejavujú vodnatou nádchou, nepriechodnosťou dutín, dlhodobým kýchaním a chronickým kašľom.
Pečeň čistí krv od jedovatých látok a toxínov, aby sa stali rozpustné vo vode. Nedostatočná funkčnosť pečene sa prejavuje opuchmi, zlým trávením, pocitmi na zvracanie, povlakom na jazyku.
Obličky filtrujú krv a vyrábajú moč, v ktorej sa odvádzajú toxíny a odpad vzniknutý rozpadom bielkovín. Problémy nastávajú ak moč nie je číry, je tmavo sfarbený či silne zapáchajúci, pociťujete bolesť pri močení a máte obtiaže s vylučovaním.Ak je lymfatický systém preťažený trpíte častými chrípkami a nachladnutím, tmavými kruhmi pod očami ale aj celulitídou. Pri koži sa problémy prejavujú rôznymi vyrážkami, akné, škvrnitým povrchom a tiež celulitídou. Nakoniec črevá, ak dobre funguje tráviaci systém odpad je rýchlo odvádzaný z tela. V inom prípade trpíte zápchou, vetrami a plynatosťou.

Detoxikačný program
Keď ste sa rozhodli podstúpiť detoxikáciu konzumujte čerstvú zeleninu, ovocie a hlavne citróny, ktoré budete denne piť na začiatku dňa s teplou prevarenou vodou. Z bielkovín uprednostňujte kuracie a rybacie mäso, kozí, ovčí syr, sójové mlieko a jogurt. Kúpte si do zásoby olivový a sezamový olej, olivy, cesnak, čerstvý koriander, orechy a semená.

Ráno začnite s citrónovou šťavou a ranným strečingom, počas týždňa si pripravte raňajky z hore uvedených surovín plus ovocnú šťavu, ktorú konzumujete aj počas víkendu namiesto klasických raňajok. Obed majte najvýdatnejší a večerajte najneskôr o šiestej hodine. Vhodné je piť čerstvý zázvorový čaj pól hodiny pred večerou. Relaxujte aspoň štyri krát do týždňa pohybom, ktorý vám je najpríjemnejší.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.