Migréna

Nepríjemný pocit, ktorý sa usídlil v hlave, negatívne ovplyvňuje život trpiaceho. Až 90% všetkých bolestí hlavy má psychosomatický základ.

Migréna je asi najznámejším druhom bolesti hlavy. Tento pojem má svoj pôvod vo francúzskom jazyku - slovo „migraine“ môžeme preložiť ako bolesť hlavy. Migréna sa zaraďuje medzi cievne ochorenia. Ide o opätovne a pravidelne sa vracajúce prevažne jednostranné bolesti hlavy, ktoré sú často spojené s nevoľnosťou a vracaním. Týmto bolestiam predchádzajú rôzne príznaky, ktoré označujeme spoločným názvom aura. Najčastejšie ide o zmyslové prejavy (sluchové, zrakové a čuchové vnemy).
Zaujímavosťou je, že migréna postihuje prevažne ženy. Na jedného muža pripadajú tri ženy postihnuté práve touto chorobou. Bežný vek pacientov je 20 až 45 rokov, no migrény sa vyskytujú počas celého života, od detstva až po starobu. Výnimkou teda nie sú ani deti. Podľa štatistík migrénou trpia asi 3 % školopovinných detí a u 10 % pacientov sa migréna po prvý raz objavila práve v detskom veku. Dôležitú úlohu tu zohráva aj dedičnosť. Ak obidvaja rodičia trpia týmto ochorením, pravdepodobnosť ochorenia u dieťaťa je 75%. Ak je postihnutý len jeden z rodičov, pravdepodobnosť je 50%.

Ako si pomôcť?
Pri objavení sa prvých príznakov migrény (ako napríklad únava, úzkosť, pulzujúca alebo búšivá bolesť, nevoľnosť, zvýšená citlivosť na svetlo a zvuk) sa odporúča užiť tabletku od bolesti hlavy. Pri tomto druhu bolesti sa osvedčil homeopatický liek Cephyl od francúzskych laboratórií Boiron, ktorý pomáha pri bolestiach hlavy a migrénach. Okrem toho účinne pôsobí aj pri bolestiach zubov, reumatických bolestiach, bolestiach sedacieho nervu a pri horúčkovitých stavoch. Homeopatický liek Cephyl je dostupný v lekárni bez lekárskeho predpisu. Informácie o jeho užívaní sú uvedené v príbalovom letáčiku.
Ak sa bolesti hlavy objavujú čoraz častejšie, bez príčiny a okrem toho začínajú aj prekážať pri výkone bežných povinností, je nutné navštíviť lekára – homeopata. Ten komplexne pacienta vyšetrí, určí príčinu bolesti a stanoví liečbu. Kontakt na lekára – homeopata v mieste bydliska možno získať na infolinke 02/ 54 791 308.

Prevencia
V prvom rade treba zistiť, čo je spúšťačom migrény. Či je to nejaký druh jedla, zmena počasia, menštruácia alebo pracovné napätie. Ak zistíte príčinu migrény, máte vyhrané. Stačí sa len vyhnúť tomuto faktoru.
V rámci prevencie migrény sa odporúča :
- zachovávať pravidelný rytmus spánku a bdenia
- vyhýbať sa silným výkyvom teplôt, napríklad saune
- pestovať vytrvalostné športy, ktoré prispievajú k uvoľneniu
- vyhýbať sa stresu
- obmedziť alkohol, kávu
- relaxovať a meditovať.

Katarína Mikulcová

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.