História preháňadiel

Napísal Jana Bajcárová 11. december 2011

Problémy spojené so zápchou sú známe už tisícročia. Prvé preháňadlá sa používali už v Mezopotámii a Starom Egypte 2500 rokov pred Kristom.


Za jedno z najstarších laxatív (datované až 2500 rokov pred Kristom) môžeme považovať olej získavaný z ricínových semien – ricínový olej. Tento olej má schopnosť prečistiť celý tráviaci trakt a účinne sa podieľa na stimulácii lymfatického systému. Kvôli nepríjemnej chuti sa ricínový olej v dnešnej dobe však ako preháňadlo používa už len zriedka.
Dnes je tiež známe, že už okolo roku 1500 pred Kristom ľudia v Asýrii (severná časť Mezopotámie) používali v boji proti zápche potraviny bohaté na vlákninu ako napríklad otruby či salinické preháňadlá (ide o soli rozpustné vo vode, obsahujúce anióny, ktoré zadržiavajú vodu v črevách).

Dnešná rýchla doba má za následok, že ľudia často požadujú okamžité riešenia – aj v oblasti vyprázdňovania. Je ale potrebné upozorniť, že opakované užívanie preháňadiel časom spôsobuje zlenivenie čreva, čo v konečnom dôsledku zas vedie len k zápche. Takýmto neuváženým užívaním preháňadiel sa vytvára začarovaný kruh, ktorý je veľmi ťažké odstrániť -  zlenivené črevá opäť uviesť do pohybu.  Pri určitých typoch preháňadiel je tiež potrebné účinnú látku neustále zvyšovať, inak sa „želaný efekt“ nedostaví. „V našej ambulancii sme zažili aj skutočne extrémne prípady závislosti na návykových laxatívach. Starší pán sa ani po 6-násobku dávky laxatíva určeného na okamžité vyprázdnenie, nedokázal vyprázdniť a jeho problémy musel nakoniec riešiť chirurg. Jedna mladá dáma sa zase dostala so závislosťou od laxatív až tak ďaleko, že na jedno vyprázdnenie musela užiť až mesačnú dávku voľnopredajných preháňadiel. Niekedy je naozaj ťažké pochopiť, ako je možné, že ľudia sú schopní ísť v živote zlým smerom tak dlho a zájsť až tak ďaleko,“ uvádza MUDr. Igor Bukovský z Ambulancie klinickej výživy (www.akv.sk).

S preháňadlami o pár kíl ľahšia?
Súčasný trend udáva upravený vzhľad s dokonalou siluetou. Najmä ženy v mladšom veku sa sústavne usilujú udržiavať si štíhlu líniu všemožnými spôsobmi. V spojitosti s chudnutím často siahajú po preháňadlách. Domnievajú sa pri tom, že nadmerným vyprázdňovaním dochádza k úbytku ich hmotnosti. V skutočnosti však rozdiel v ich váhe pred a po defekácii spôsobuje voda, ktorá sa nadmerným vyprázdňovaním z tela odviedla.
Je tiež potrebné uviesť, že v určitých prípadoch je použitie preháňadiel doslova nevyhnutné. Cielené použitie preháňadiel sa využíva najmä pred rôznymi lekárskymi vyšetreniami (urologické vyšetrenie, kolonoskopia,...), či operáciami v brušnej oblasti.
Naopak, môžu nastať aj situácie, pri ktorých je použitie preháňadiel výslovne odkázané na odsúhlasenie lekárom (bez vysloveného lekárskeho súhlasu nesmú byť preháňadlá užité pri ochoreniach čreva ako je napríklad Crohnova choroba, či počas tehotenstva alebo dojčenia).


Typy preháňadiel
Vo všeobecnosti na základe účinku rozlišujeme tri základné skupiny laxatív: Prvou kategóriou sú preháňadlá, ktoré zväčšujú objem obsahu čreva. Zväčšením objemu obsahu čreva sa zvyšuje tlak vo vnútri čreva, čo spôsobuje spustenie peristaltických pohybov, ktoré obsah v čreve posúvajú žiadaným smerom. Medzi takýto typ preháňadiel môžeme zaradiť Indický skorocel (známy tiež ako Psyllium), Glauberovu soľ či prírodné sladidlo Xylitol. Pri tomto type preháňadiel je potrebné dostatočne dodržiavať pitný režim a mať na pamäti, že dlhodobé užívanie takýchto preháňadiel môže spôsobiť nedostatok minerálnych látok v organizme.

Ďalším typom preháňadiel sú preháňadlá, ktoré ovplyvňujú pohyblivosť (motilitu) čriev a ich sekréciu. Ide o látky s osmotickými vlastnosťami, ktoré znižujú pH v črevách. Medzi takýto typ preháňadiel zaraďujeme glycerolové čípky, Aloe pravú, kôru Krušiny jelšovej, Rebarboru či listy Senny ale i jedno z najstarších preháňadiel – ricínový olej.

Tretiu skupinu preháňadiel tvoria preháňadlá kontaktné – stimulačné. Prostredníctvom týchto preháňadiel dochádza k zväčšovaniu črevného obsahu, zvyšovaniu črevnej motility, čo vedie k urýchľovanie vyprázdňovania stolice.

- Pri chronickej zápche nechajte postup na lekára!
Ak ste na sebe pocítili príznaky zápchy, určite sa nepúšťajte do bezmyšlienkového nákupu jednotlivých preháňadiel a ich následného testovania formou  pokus – omyl. Pri pretrvávajúcej zápche je potrebná návšteva lekára, ktorý určí postup prihliadnuc na zdravotný stav, vek a dobu pretrvávania zápchy. Lekár zváži, či zápcha nemôže súvisieť s iným ochorením, o ktorom nemusíte mať ani potuchy. Musíte ho tiež upovedomiť o doterajšej liečbe, prípadne ostatných liekoch, ktoré momentálne užívate, aby nedošlo k interakcii s predpísanými preháňadlami (napríklad súčasné užívanie preháňadiel a perorálnej antikoncepcie môže spôsobiť zníženie účinnosti antikoncepcie).

- Keď je zápcha len dočasná
Zápcha v stresových situáciách veľmi často postihuje aj osoby, ktoré s ňou za bežných okolností nemajú veľa skúseností. Všetci to dobre poznáme, stačí, že zmeníme prostredie – odídeme na predĺžený víkend na chatu, či v našom kalendári nemilosrdne stojí prichádzajúci termín skúšky a črevá nie a nie spolupracovať. Práve v takýchto situáciách môžeme použiť prírodnú minerálnu vodu Šaratica, ktorá na rozdiel od bežných preháňadiel nie je návyková, časom nie je potrebné zvyšovať jej účinnú látku a je tiež vhodná pre tehotné ženy. Pozitívne zdravotné účinky prírodnej vody Šaratica sú dané jej vysokým obsahom síranov. Sírany sa totiž v čreve nevstrebávajú, naopak, viažu na seba vodu, čím sú zaistené jej laxatívne účinky.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.