Prevencia a osteoporóza

Približne každá tretia žena a každý piaty muž nad 50 rokov sú ohrození rizikom osteoporotickej zlomeniny, čo predstavuje asi 6 – 8 % svetovej populácie.


V Európskej únii dokonca každých 30 sekúnd utrpí niekto zlomeninu následkom osteoporózy. Vzhľadom na rastúci počet starších ľudí v populácii sa predpokladá, že počet zlomenín v dôsledku osteoporózy sa zvýši v priebehu najbližších desaťročí dvoj- až trojnásobne.

Mýty o osteoporóze

Mýtus č. 1: Som príliš mladá/ý na to, aby som sa zaujímal/a o osteoporózu
Fakt: Hoci je osteoporóza ochorenie, ktoré sa prejavuje najmä po 50-tom roku života, nikdy nie je príliš skoro na to, aby ste sa o osteoporózu zaujímali z hľadiska prevencie. Tá by mala zahŕňať zdravú a vyváženú stravu bohatú na vápnik a proteíny, dostatok vitamínu D a pravidelnú pohybovú aktivitu. Dôležité je tiež vyhýbať sa fajčeniu a nadmernej konzumácii alkoholu. Dostatok kostnej hmoty v mladosti je dôležitým východiskom pre zdravie kostí vo vyššom veku.

Mýtus č. 2:
Osteoporóza je prirodzenou súčasťou starnutia
Fakt: V súčasnosti máme už pomerne dosť poznatkov o tomto ochorení a je známe, že nie u všetkých prichádza s vekom aj rednutie kostí. Vybudovanie silných kostí v mladosti, udržanie si ich zdravia počas dospelosti a pravidelná kontrola ich hustoty vo vyššom veku môže zminimalizovať riziko vzniku osteoporózy na minimum.

Mýtus č. 3:
Iba staršie ženy trpia osteoporózou
Fakt: Osteoporóza nie je len „chorobou starších žien“. Stáva sa globálnym problémom a jej výskyt rastie so zvyšujúcim sa počtom a  starnutím populácie. V skutočnosti môže rednutie kostí u žien začať už vo veku 25 rokov.

Mýtus č. 4: Mužov sa osteoporóza netýka
Fakt:
Štúdie dokazujú, že výskyt osteoporózy u mužov je vyšší, ako sa pôvodne predpokladalo – trpí ňou približne jeden z piatich mužov. Každá tretia zlomenina bedrovej kosti a každá piata zlomenina stavca sa týka práve mužov. Riziko vzniku zlomenín u mužov prudko stúpa s nadmernou, dlhotrvajúcou a pravidelnou konzumáciou alkoholu. Pravdepodobnosť vzniku osteoporotickej zlomeniny u mužov nad 50 rokov je porovnateľná s rizikom vzniku rakoviny prostaty.

Mýtus č. 5: Ak už máte osteoporózu, nemôžete svoj stav zlepšiť
Fakt:
Steoporóza môže byť liečená niekoľkými odborníkmi – všeobecným lekárom, endokrinológom, gynekológom, reumatológom či ortopédom. Existuje niekoľko možností liečby, ktoré znižujú riziko vzniku zlomeniny stavca až o 65 % a ostatných zlomenín až o 70 %. Medikamentózna liečba, doplnky výživy zabezpečujúce dostatočný príjem vápnika a vitamínu D by mali byť dopĺňané pravidelnou fyzickou aktivitou, ktorá zlepšuje obratnosť a rovnováhu tela.

Mýtus č. 6: Osteoporóza nie je vážnou a už vôbec nie smrteľnou chorobou
na komplikácie spojené so zlomeninou bedrovej kosti je rovnaké, ako riziko úmrtia na rakovinu prsníka alebo rakovinu prostaty.
Fakt: : Osteoporóza je veľmi rozšíreným zdravotným problémom. Každá tretia žena a každý piaty muž vo veku nad 50 rokov sú ohrození vznikom osteoporotickej zlomeniny, pričom riziko úmrtia na komplikácie spojené so zlomeninou bedrovej kosti je rovnaké, ako riziko úmrtia na rakovinu prsníka alebo rakovinu prostaty. 

Osteoporózou trpí približne 75 miliónov ľudí v Európe, USA a Japonsku a predpokladá sa, že toto číslo sa zdvojnásobí v nasledujúcich 50 rokoch. Tiež sa odhaduje, že približne 225 miliónov ľudí v Európe, USA a Japonsku má zníženú hustotu kostí – osteopéniu. S prihliadnutím na demografické zmeny sa dá predpokladať, že najväčší nárast výskytu osteoporózy nastane v ázijských a latinskoamerických krajinách.

Zdroj: www.iofbonehealth.org

Slovensko sa pri príležitosti Svetového dňa osteoporózy aj tento rok zapája do celosvetovej kampane, ktorej hlavnou témou sú 3 kroky k nezlomným kostiam: vitamín D, vápnik a pohyb. Hlavným cieľom je apel na prevenciu, ako jeden z kľúčových prvkov boja proti osteoporóze. Pod narastajúci počet ľudí trpiacich osteoporózou sa totiž podpisuje najmä nezdravý životný štýl, nedostatočná konzumácia mliečnych výrobkov, znížený príjem vápnika, nedostatok vitamínu D a v neposlednom rade nedostatok pohybu. Pri tejto príležitosti je pre širokú verejnosť na Slovensku pripravená webstránka www.milujsvojekosti.sk, ako zdroj zaujímavých      a praktických informácii o osteoporóze a jej prevencii a tiež podujatie postupne budujúce si tradíciu „Dni otvorených dverí v osteocentrách“.

Dni otvorených dverí v osteocentrách sa budú konať vo vybraných osteologických ambulanciách                        a osteocentrách po celom Slovensku v termíne od 24. októbra 2011 do 4. novembra 2011. Záujemcovia budú mať unikátnu možnosť absolvovať tzv. denzitometrické vyšetrenie – vyšetrenie hustoty svojich kostí a konzultáciu s odborníkom. Zoznam všetkých osteologických ambulancií a osteocentier zapojených do akcie nájdete aj na webstránke www.milujsvojekosti.sk.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.