Diabetická strava

Viete čo všetko obsahujú bežné potraviny a čoho by sa mal vystríhať človek, ktorý je ohrozený ochorením diabetes? Femme pre vás pripravila niekoľko dôležitých informácii.

V súčasnosti ochorenie diabetes nieje našťastie také nebezpečné ako v minulom storočí, medicína išla veľmi dopredu a tak liečba ponúka niekoľko zaručených typov liečby, ktoré zmierňujú túto chorobu. Diabetes môžete mať vrodený, získaný alebo môžete mať genetické – dedičné predispozície. Ak patríte do rizikovej skupiny, skúste dodržiavať určité stravovacie návyky, ktoré vám môžu len pomôcť.

Kontrola zloženia potravín je dnes jednoduchšia, pretože zo zákona musia mať vyznačené tieto informácie na etikete. Dôležitá je kontrola energie potravín, obsah sacharidov, tukov a bielkovín. Pri minerálnych vodách sa zisťuje obsah sodíka (Na). Pre diabetikov je najvhodnejšie nesladiť, ale niektoré potraviny a tekutiny sa nevyhnú sladidlám, tak sa treba vyhýbať sacharóze alebo glukóze, fruktóze, sylitolu a sorbitolu, na druhej strane sa akceptujú sa sacharín, cyklamát a aspartam.
Zásadou pri pitnom režime je denne prijímať 1až 2 litre tekutín s nízkym obsahom sodíka.

Bielkoviny
Celkový príjem by mal zodpovedať asi 15% celkovej prijate energie. Pre jednoduché cukry nachádzajúce sa v mlieku a mliečnych produktoch je odporúčaná dávka najviac 2 dcl mileka naraz. Živočíšne bielkoviny sa nachádzajú v mäse, vajciach a mliečnych výrobkoch. Rastlinné prísun bielkovín získavame zo zeleniny, chlebovín a strukovín (hrach, sója, fazuľa). Polysacharidy sú pre diabetika najvhodnejšou stravou a patria sem hlavne rastlinné škroby.

Sacharidy
Nevhodné sú jednoduché sacharidy. Nachádzajú sa vo všetkých druhoch repného a trstinového cukru. Vyskytujú sa ako súčasť ovocia (glukóza, fruktóza), práve preto sa má konzumovať malé množstvo ovocia s nízkym obsahom cukru.

Tuky
Tuky sa nachádzajú v mliečnych výrobkov a preto sa majú uprednostňovať nízkym obsahom tuku. Odporúča sa chudé mäso a mäsové výrobky – kuracie, morčacie (určitý druh), ryby s bielym mäsom. Pri príprave sa masť nahrádza olejom, najlepšie olivovým.

Vláknina
Vláknina sa nachádza v nestráviteľných častiach rastlinných polysacharidov. Rozpustné vlákniny vo vode znižujú cholesterol a pôsobia na zníženie krvného tlaku. Nerozpustné vlákniny sa nachádzajú v obilninách. Denný príjem (20 – 40 g) získate zo zeleniny, ovocia, čierneho chleba a obilnín.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.