Obličkové kamene

...sa prejavujú buď trvalou bolesťou v bedrovej oblasti alebo bolesťou, ktorá vystreľuje z bedrovej oblasti smerom k pohlavným orgánom.

>> Móda >> Aktuálne >> Obličkové kamene

Bolestivý záchvat pri pri obličkových kameňoch môže trvať niekoľko minút, niekoľko hodín alebo (s krátkymi prestávkami) aj niekoľko dní. Jeho začiatok sprevádza nutkanie na zvracanie, zvracanie a plynatosť. V prípade, že sú postihnuté obidve obličky súčasne, zvyčajne dochádza k zástave močenia. Diagnóza sa stanovuje pomocou röntgenu, ultrazvuku alebo počítačovej tomografie.

Kamienky v obličkách sú dôsledkom nadbytku určitých látok v tele. Najčastejšou príčinou ich vzniku je nedostatočný príjem tekutín, zvýšené vylučovanie vápnika a reakcia moču na neprítomnosť látok, ktoré zabraňujú tvorbe kamienkov. K vzniku obličkových kamienkov prispievajú rôzne prekážky v močových cestách (vrodené deformácie, jazvy po zápaloch, infekčné zdureniny...), infekcie močových ciest a poruchy látkovej výmeny (napr. pri ochorení štítnej žľazy alebo cukrovke).

Prevencia:
- Dodržiavať pitný režim, t.j. vypiť denne 2-3 litre tekutín (odporúča sa tiež sporadické pitie alkalického plzeňského piva).
- Vylúčiť z jedálneho lístka nasledovné potraviny: špenát, rebarbora, červené víno a mäso.
- U existujúcich kamienkov je potrebné zistiť ich zloženie (môžu byť kalciumoxalátové, urátové, fosfátové alebo zmiešané) a podľa ich charakteru vylúčiť z jedálneho lístka aj ďalšie potraviny. Napríklad pri fosfátových kamienkoch treba vylúčiť pitie alkalických minerálok a konzumáciu mliečnych výrobkov a mlieka.

Dostatočný prísun tekutín, správne zvolená diéta a podchytenie ochorení ako je cukrovka, dna, poruchy látkovej výmeny a deformácie močových ciest umožňujú zbaviť sa močových kamienkov do veľkosti 4 mm prirodzeným spôsobom. Väčšie kamienky vyžadujú chirurgický zásah alebo metódu rozbíjania kamienkov ultrazvukom (kamienok sa roztriešti na drobné čiastočky, ktoré sa vyplavia z tela močom).

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.