Dajte sa prezrieť!

Každá choroba bude znamenať čoraz väčšie výdavky. Výhodným sa preto stáva starať sa o svoje zdravie formou preventívnych prehliadok u svojich praktických lekárov.

>> Móda >> Aktuálne >> Dajte sa prezrieť!

Dobrou pomôckou prevencie je dotazník, ktorý pacient vopred vyplní. Odpovie na otázky nielen o chorobách v rodine, ale i o tom, aké choroby či operácie prekonal sám, či je alergik, chodí na očkovanie a aký je jeho životný štýl.

OD HLAVY PO PÄTY
Samotná prehliadka trvá aspoň pol hodiny a lekár má pri nej prezrieť celé telo od hlavy po päty.
- skontroluje kožu, či na nej nie sú podozrivé materské znamienka
- nazrie aj do hrdla, prehmatá krk, lymfatické uzliny a štítnu žľazu
- popočúva srdce, pľúca, zmeria krvný tlak, u žien prehmatá prsníky
- po vyšetrení hrudníka nasleduje preklepanie a prehmatanie brucha, skontrolovanie pečene, jaziev po operáciách a preverenie citlivosti obličiek ľahkými údermi do chrbta

Praktický lekár sa má spýtať, či žena chodí každoročne na gynekologickú prevenciu spojenú s onkocytológiou, ktorá odhalí predrakovinový stav pred vypuknutím samotnej choroby. Na záver ostáva už iba pohľad na nohy, či neopúchajú a nehrozia kŕčové žily.

Základné vyšetrenia sú jednoduché, bezbolestné a platia pre všetky vekové kategórie.

DOLEŽITÉ ČÍSLA
Údajov, ktoré by mal o sebe vedieť každý dospelý, nie je veľa. Stačí poznať niekoľko čísel. Pravdaže, ako by povedal recesista, okrem svojho mena a čísla bankového účtu.

Predovšetkým je to BMI index, čiže číslo, ktoré hovorí, či je vaša hmotnosť v norme, alebo nie. Ak sa vám nechce preratúvať výška s kilogramami, vedzte aspoň to, že dôležité je poznať obvod pása. U muža nemá prekročiť deväťdesiat centimetrov, u žien o päť menej. Ak ste nad touto hranicou, treba biť na poplach, ale najmä chudnúť. Bez úpravy jedálneho lístka, pohybu a zmeny zabehaného životného štýlu to pôjde len veľmi ťažko. Hladovka nie je dobrým riešením.
Druhým dôležitým číslom je hodnota krvného tlaku. Optimálny je 120/80, v poriadku je ešte aj 140/90. Bez ohľadu na vek.
Hladina cholesterolu v krvi nemá byť vyššia ako 5 mmol, triglyceridov 1,8 mmol a cukru 6 mmol.
Skúste si to pamätať!

Jozefína KAŠŠOVÁ


Zdroj:
www.casopiszdravie.sk

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.