Osteoartróza

...je degeneratívne ochorenie kĺbov prejavujúce sa bolesťou a obmedzením pohyblivosti; zväčša zasahuje šiju, bedrové kĺby a kolená.

Osteoartróza je ochorenie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje u ľudí vyššieho veku, vo väčšej miere u žien a ľudí, ktorí svoje kĺby extrémne namáhajú, t.j. športovcov, ťažko manuálne pracujúcich a ľudí s nadváhou. Príčinou vzniku osteoartrózy však môže byť aj úraz, zápal kĺbov alebo genetická predispozícia.
Hlavnou príčinou osteoartrózneho ochorenia býva staroba: Na koncoch našich kostí sa totiž nachádzajú určité ochranné vrstvy - chrupavky; a tie sa pohybom stále opotrebovávajú a následne obnovujú. Vekom sa táto obnovovacia schopnosť chrupaviek znižuje a ich poškodenia sa zväčšujú, až môže vzniknúť osteoartróza - zhoršenie pohyblivosti kĺbov. Ak sa navyše časti poškodenej chrupavky dostali do kĺbového mazu a dráždia kĺbovú výstelku, vznikajú bolesti a opuchy. Pri postihnutí bedrových kĺbov a kolien človek v podstate nemôže chodiť, ak sú postihnuté malé kĺby rúk, má problém s prenášaním vecí, písaním atď.
Cieľom liečenia osteoartrózy je zvýšenie pohyblivosti kĺbov a obmedzenie bolesti. Využíva sa k tomu kombinácia každodenných cvičení, liekovej terapie, fyzikálnej terapie (teplé a studené obklady, horúce kúpele) a ochrana kĺbov (zníženie nadváhy, zmena jedálneho lístka a pod.). V niektorých prípadoch je nutný i chirurgický zákrok.

Keďže osteoartrózne ochorenie súvisí vo veľkej miere s vekom, treba na poškodzovanie kĺbov myslieť dopredu a eliminovať všetky rizikové vplyvy, kým je čas.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.