Sivý zákal...

...(alebo katarakta) patrí k najčastejším ochorením oka. Prispieva k tomu súčasný životný štýl, s ktorým súvisí permanentné preťažovanie zraku.

>> Móda >> Aktuálne >> Sivý zákal...

Zrak je určite najdôležitejším ľudským zmyslom - ako dôkaz stačí jednoducho zavrieť oči... Napriek tomu sa k svojmu zraku správame nevšímavo, ba priam macošsky - kým slúži, ignorantsky ho atakujeme množstvom škodlivých faktorov, pričom mu nedoprajeme ani len toľko odpočinku, koľko je nutné na jeho prirodzenú regeneráciu. Daň za takéto zaobchádzanie má podobu sivého zákalu (katarakty) a začínajú ju platiť stále mladšie vekové kategórie.

Na Slovensku sa sivý zákal operuje (t.j. pôvodná šošovka sa odstraňuje) hlavne ultrazvukom; svetovým trendom je však využívanie laserovej metódy, ktorá je šetrnejšia. Laser u nás pri operácii sivého zákalu využíva zatiaľ iba bratislavská očná klinika Nemocnice sv. Cyrila a Metoda. Výhodou laserovej metódy je okrem spomínanej šetrnosti i tá skutočnosť, že špica laserovej sondy je určená na jednorazové použitie, čo zabezpečuje ochranu pred dnes už všeobecne známymi priónmi (spôsobujúcimi chorobu šialených kráv), ktoré sa môžu vyskytovať nielen v mozgu a mieche, ale aj v oku (sterilizáciu kontaktného nástroja ultrazvuku prióny prežijú).

Keďže počet pacientov so sivým zákalom u nás stále rastie, stáva sa, že nemocnica odmietne vykonať operačný zákrok z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov a pacient sa ocitne v poradovníku. V takom prípade, pokiaľ hrozí zhoršenie zdravotného stavu alebo pracovná neschopnosť, treba sa obrátiť na príslušnú zdravotnú poisťovňu (klient platí poisťovni preto, aby hájila jeho záujmy) a požiadať ju, aby daný výkon zmenežovala v priebehu niekoľkých dní (každé vyjadrenie poisťovne treba žiadať písomne!). Ak poisťovna operačný výkon nezabezpečí, operačný zákrok si možno nechať urobiť bez čakania v niektorom zo súkromných stredísk na vlastné náklady (cca 17.000 Sk); vymáhanie týchto prostriedkov od poisťovne potom treba vložiť do rúk právnika.

Čo všetko škodí zraku?

- Vplyv každého druhu žiarenia (vrátane žiarenia mikrovlniek, mobilných telefónov a slnečného žiarenia).
- Dlhodobá práca pri monitore a umelom osvetlení.
- Permanentná klimatizácia.
- Dlhodobé sledovanie televízie.
- Pravidelná konzumácia alkoholu.
- Cukrovka.
- Lieky (hormóny, antialergiká, kortikosteroidy...).

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.