Buďte FIT aj v zimnom období

Napísal LIVE POSITIVELY 05. február 2012

Zhoršila sa vaša kondička počas zimy, no pri pohľade z okna sa vám nikam nechce ísť? Cítite sa unavene a najradšej by ste len zaliezli pod perinu a nikam sa nepohli?


Počas studených dní má väčšina ľudí k športu prirodzený odpor. Telo je unavené a nechce sa mu vyvíjať nadbytočnú aktivitu. Takáto nálada nám väčšinou ostáva aj počas februára, kým sa neobjavia prvé náznaky jarných slnečných lúčov.

Doktor Miloš Bubán potvrdzuje, že s cvičením sa neoplatí čakať. „Urobiť niečo pre svoje telo môžeme aj počas zimných mesiacov. Nemusíme pri tom podávať ohromujúce športové výkony. Stačí do svojho denného rytmu zaradiť zopár zmien a telo sa môže zbaviť nadbytočných kalórií. Zároveň sa budete cítiť lepšie. Netreba však zabúdať ani na pravidelný pitný režim, ktorý telu a všetkým orgánom dodá potrebnú hydratáciu.“ Zároveň dodáva, že: „Dostatočný pitný režim aj počas chladných dní zlepší pleť, vzpruží organizmus a docieli, že sa budete cítiť oveľa lepšie.“ Ak neviete ako na to, prinášame vám a celej rodine 15 užitočných tipov, ako byť fit aj počas zimy. 


Pre mamu a otca v kancelárii:
1. Vystupujte z autobusu o jednu zastávku skôr a radšej sa prejdite pešo. Spálite tak prebytočné kalórie a rozprúdite váš srdcovo-cievny systém.
2. Namiesto jazdy výťahom dajte prednosť chôdzi po schodoch. Podľa intenzity spálite 10 až 18 kcal za minútu.
3. V čase obeda sa s kolegami prejdite. Zájdite si do najbližšej reštaurácie a počas obedňajšej prestávky buďte aktívny.
4. Raz za čas stiahnite na niekoľko sekúnd brušné svaly. Pomôže vám to zlepšiť držanie tela a spevniť svalstvo v oblasti brucha.
5. Primár MUDr. Miloš Bubán odporúča pripraviť si na svoj pracovný stôl fľašu s vodou a s vašim obľúbeným nápojom. Nemusíte piť bezpodmienečne celý deň len vodu, ak ju do seba dostávate nasilu. Pitný režim môžete obohatiť napríklad aj o pohár sýteného nápoja, čaju či džúsu, ale je potrebné myslieť na to, že všetkého veľa škodí. Preto sa treba zamerať na pestrosť aj v pitnom režime a na vyvážený životný štýl, v ktorom by nemal chýbať pohyb.


Pre dieťa do školy:

6. Máš rád „telesnú“? Zúčastni sa školských športových turnajov. Spoznáš ďalších kamarátov a vybiješ si prebytočnú energiu.
7. Svoju prestávku využi na pohybové aktivity. Ponaťahuj si ruky a nohy, aby si bol čerstvý na ďalšie vyučovanie.
8. Zapíš sa na športový krúžok. Vyplníš svoj voľný čas a nebudeš sa nudiť. Zároveň podporíš rast svalstva a spáliš energiu z maminho výborného koláča, či ovocného džúsu.
9. Snaž sa v škole sedieť vzpriamene. Nechceš predsa, aby si mal hrb, keď budeš starší.
10. Doktor Miloš Bubán ti radí, že ak máš rád aj sladené nápoje, mali by tvoriť menšiu časť zo všetkého, čo počas dňa vypiješ. Myslíš tak na vyvážený a aktívny životný štýl s dostatkom aktívneho pohybu.


A čo doma?
11. Povymetajte všetky rohy v byte alebo v dome vysávačom.
12. Dohodnite sa s kamarátmi na prechádzke alebo vyvenčite svoje domáce zvieratko.
13. Zájdite do obchodu pešo.
14. Zapnite si hudbu a šialene si zaskáčte.
15. Primár MUDr. Miloš Bubán radí, že sa pri všetkých aktivitách netreba spoliehať iba na pocit smädu. Správny pitný režim a dopĺňanie tekutín si riadime sami. Mali by sme myslieť na to, že voda ako taká nie je ich jediným zdrojom. K naplneniu dennej odporúčanej dávky pomáha aj konzumácia jedla bohatého na tekutiny a rôznych druhov nápojov.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.