Proti rakovine

To, že je múdrejšie chorobám predchádzať ako ich liečiť, vieme všetci. Žiaľ, od slov k činom býva často ďaleko... A potom sa "zrúti svet"...

>> Móda >> Aktuálne >> Proti rakovine

Európsky kódex proti rakovine:

1. Nefajčite! Ročne zomiera vo svete na rakovinu pľúc okolo milióna ľudí.

2. Vyhýbajte sa alkoholu! Kombinácia alkohol a cigareta zvyšujú riziko vzniku rakoviny ústnej dutiny, hrtana, hltana a ďalších orgánov.

3. Buďte opatrní pri opaľovaní! Ultrafialové lúče môžu spôsobiť rakovinu kože. A koža nezabúda! Nevystavujte sa preto silnému slnečnému žiareniu (u detí to platí dvojnásobne) a používajte ochranné krémy a emulzie.

4. Pozor na nesprávnu výživu! Strava bohatá na živočíšne tuky a mäso môže prispieť k vzniku rakoviny hrubého čreva, konečníka, prsníka a maternice. Jedzte predovšetkým zeleninu, ovocie, obilniny a strukoviny, ktoré obsahujú vlákninu s ochranným účinkom.

5. Udržiavajte si primeranú hmotnosť! Neprejedajte sa a obmedzte príjem tukov.

6. Dodržiavajte bezpečnostné predpisy pri práci s materiálmi, ktoré sa považujú za rakovinotvorné(!) - azbest, vinylchlorid, surovina na výrobu PVC, decht, prašné prostredie, ionizujúce žiarenie...

7. Ak na svojom tele zistíte nezvyčajné zmeny - zväčšené uzliny, zmenené materské znamienka, mimoriadne krvácanie (z rodidiel, pri stolici, pri močení) - vyhľadajte lekára!

8. Rozhodne sa dajte vyšetriť, ak máte dlhotrvajúce ťažkosti(!) ako: kašeľ, zachrípnutie, zvláštne zažívacie poruchy, zmeny vo vyprázdňovaní stolice a pri močení, nevysvetliteľnú stratu hmotnosti, nehojace sa rany na slizniciach a koži.

9. Ženám (vo veku od 25 do 65 rokov) sa odporúča pravidelné každoročné vyšetrenie u gynekológa; raz za dva roky cytologické vyšetrenie (PAP test).

10. Pravidelne raz za mesiac by si mali ženy urobiť samovyšetrenie prsníkov! Ženám nad 50 rokov sa odporúča absolvovať mamografické vyšetrenie.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.