Nový variant Omikron vystrašil vedcov. Ako sa proti nemu chrániť?

Na Covid-19 zomrelo vo svete už viac ako 5 miliónov ľudí.  V novembri nastal znepokojivý nárast počtu pozitívnych covidových prípadov. Pripisujú ho globálne narastajúcemu výskytu nového variantu koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý WHO pomenovala B.1.1.529, alebo Omikron.

vakcina_pipeta1221

Omikron bol prvýkrát izolovaný v Juhoafrickej republike a má niekoľko mutácií, ktoré môžu mať vplyv na jeho šíriteľnosť a závažnosť ochorenia, ktoré spôsobuje. Spike proteín, ktorý je zodpovedný za prienik vírusovej častice do bunky, totižto obsahuje v prípade Omikronu až 30 pozmenených častí.  Všetky varianty Covid-19, vrátane celosvetovo dominantného variantu Delta môžu spôsobiť vážne ochorenie alebo smrť. Prevencia a ochrana pred koronavírusom je v tomto prípade kľúčová.

Za účinných bojovníkov proti koronavírusu sa považujú polyfenoly, ktoré majú na vírus inhibičný účinok. Tieto látky nájdeme napríklad v ústnych a nosových sprejoch VIROSTOP. Zlúčeniny obsiahnuté v sprejoch ochraňujú sliznicu človeka a zabránia prechodu nebezpečných častí vírusu ďalej do organizmu.

Polyfenoly sa viažu na „spike protein“ vírusu. Väzba je založená na fyzikálno-chemickej povrchovej väzbe súvisiacej s elektrickým nábojom polyfenolov. Väzba je najsilnejšia proti tej časti hrotového proteínu, ktorá sa nachádza na spojnici dvoch podjednotiek, a ktorá pomáha vírusu vstúpiť do hostiteľskej bunky. Táto oblasť obsahuje sekvenciu podobnú viacsýtnym aminokyselinám. Na základe doterajších poznatkov, sa jedná o veľmi konzervatívnu proteínovú oblasť a vírusové mutácie na tomto mieste neprebiehajú. Na základe tohto sa predpokladá, že prípravok inhibuje aj mutantné vírusy, pretože mutácia tejto proteínovej oblasti by vytvorila neinfekčné virióny, čo by malo za následok vyhynutie vírusu,“ uviedol Dr. István Jankovics.

Tieto tvrdenia boli podporené, potvrdené a preukázané in vitro štúdiami vykonanými na variante objavenom vo Wu-chane, britskom alfa variante a indickom delta variante. VIROSTOP pôsobí ako ochrana proti koronavírusu a zároveň jedinou zdravotníckou pomôckou, ktorej účinky boli potvrdené klinickou štúdiou na pacientoch.


O spoločnosti

Skupina Herb-Pharma, ktorá funguje od  90. rokov 20. storočia, je holdingom, ktorého súčasťou je viacero firiem. Materská firma Herb-Pharma AG sídli v švajčiarskom Zürichu, jej výrobný závod s názvom Herb-Pharma Corporation s.r.o., sa nachádza na Slovensku vo Veľkých Ludinciach v Levickom okrese. Zaoberá sa výrobou farmaceutík, výživových doplnkov, zdravotníckych pomôcok či kozmetických prípravkov. Spoločnosť Herb-Pharma AG kladie dôraz na produkciu prírodných a biotechnologických výrobkov. Prevádzkuje vlastné vývojové a výrobné pracoviská, kde pôsobí tím vedcov, biológov, lekárov, farmaceutov a chemikov.

Dr. István Jankovics

Pôsobil ako hlavný odborník pri vývoji produktu VIROSTOP. Ide o maďarského medzinárodne uznávaného vedca,  lekára, virológa a mikrobiológa. Od ukončenia medicíny v roku 1979 sa venuje vírusu chrípky. Podieľal sa na výrobe a kontrole chrípkových vakcín. Počas svojej vedeckej kariéry pôsobil na univerzite vo Viedni, na Katedre virológie, ale aj na Katedre biotechnológie na Pasteurovom inštitúte v Paríži. V roku 2011 zastával post hlavného lekára Národného laboratória pre chrípku WHO. Desaťročie tiež pracoval v Národnom centre pre verejné zdravotníctvo a v Národnom centre pre epidemiológiu v Budapešti, kde pôsobil na vedúcich pozíciách. Od roku 1989 riadi epidemiologický a virologický dohľad nad vírusom chrípky v Maďarsku. Je držiteľom viacerých prestížnych ocenení.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.