Zoči-voči "opici"

Patrí k vášmu životnému štýlu popíjanie alkoholu? Podliehate v stresových situáciách alkoholickému vábeniu? Viete, ako sa ubrániť "opici"?

>> Móda >> Aktuálne >> Zoči-voči opici

S alkoholom či bez neho? Ťažká voľba... Rozhodnúť sa musí každý sám. Poznať základné pravidlá "popíjania" však nemôže byť na škodu.

Ženský organizmus znesie menej alkoholu ako mužský...
V praxi to vyzerá tak, že keď žena a muž približne rovnakej hmotnosti vypijú rovnaké množstvo alkoholu, žena ho má v krvi viac. Príčinou je podľa výskumov nižšia produkcia enzýmu rozkladajúceho alkohol. Preto: dámy, pozor na synchronizované popíjanie v pánskej spoločnosti!

Štíhle a hladné ženy podliehajú alkoholickému opojeniu najrýchlejšie...
Rýchlosť vstrebávania alkoholu ovplyvňuje viacero faktorov: telesná hmotnosť (čím je nižšia, tým rýchlejšie sa alkohol do organizmu vstrebáva), množstvo potravy v žalúdku (čím prázdnejší žalúdok, tým rýchlejšie opojenie), charakter konzumovanej potravy (málo tukov rovná sa "rýchlostúpajúca nálada").

Pre dámske popíjanie platí: pomaly, riediť, nekombinovať...
Konkrétne: namiesto pitia uchlipkávajte (zabránite tým intenzívnemu rozťahovaniu ciev, ktoré vyvoláva bolesti hlavy, závraty a nevoľnosť), počas popíjania alkoholu pite veľa vody alebo nealkoholických nápojov (alkohol podnecuje nadprácu obličiek a dehydratuje organizmus, čím sa zvyšuje toxický vplyv alkoholu), nikdy nemiešajte rôzne druhy alkoholických nápojov a nepite alkohol, po ktorom ste sa zle cítili (napríklad "nevinné" červené víno, ktoré máva tiež prívlastok zdravé, mnohí ľudia neznášajú... zvlášť, ak ide o lacnejší druh obsahujúci dochucovacie látky).

Pri "opici" nevybíjajte klin klinom...
Stav "opice" sa nesnažte vylepšiť ďalšou dávkou alkoholu (zabudnite na nezmysly, dusiacemu sa predsa nezapcháva nos!) ani kávou (podporuje dehydratáciu tkanív a vyvoláva nervozitu). Ak vám žalúdok dovolí jesť, naservírujte si surovú kapustu a kel (pomáhajú pečeni zbaviť sa alkoholu a majú regeneračný účinok na sliznicu žalúdka a čriev) alebo vypite banánový kokteil, ktorý vám doplní stratený draslík (vyrobte si ho z pol šálky mlieka, roztlačeného banánu a lyžice medu).
Pokiaľ váš organizmus v háklivom stave "opice" neznesie viac než "čajíček", pite rozmarínový čaj (zmierňuje bolesti hlavy) alebo čaj z pestreca mariánskeho a púpavového koreňa (podporujú detoxikáciu pečene) prípadne harmančekový čaj (upokojuje podráždenú sliznicu žalúdka a čriev). No a nakoniec je tu ešte starý dobrý aspirín!

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.