Prečo sú endorfíny dôležité?

Všetci veľmi dobre vieme, že endorfíny nás robia šťastnými, ale sú dôležité aj v iných ohľadoch! Endorfíny sú prirodzene sa vyskytujúci chemický neurotransmiter produkovaný v ľudskom mozgu. Sú to takí malí škriatkovia, ktorí kam prídu tam so sebou nesú radosť a šťastie.

happy_110922

Ale k čomu všetkému sú dobrý a ako nám vedia pomôcť?

Hormóny šťastia a tlmiči bolestí

Keď je telo vystavené stresu alebo prežíva bolesť v hypotalame a hypofýze mozgu sa vytvárajú neurochemikálie nazývané endorfíny. Ich názov je odvodený z dvoch slov: endogénny (zvnútra) a morfín (tlmič bolesti). Pretože endorfíny blokujú receptory bolesti, prirodzene sa im hovorí aj „hormóny šťastia“ ľudského tela. Keď sa v tele uvoľnia endorfíny, človekom začnú prechádzať pocity blaženosti alebo eufórie. Endorfíny môžu vznikať napríklad pri počúvaní hudby, vychutnávaní si obľúbenej sladkosti, intenzívneho cvičenia alebo pri pocitoch zamilovanosti. To sú jedny z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia stanú „závislí“ od vecí a situácií, pri ktorých sa im uvoľňujú endorfíny, vďaka nekonečným pocitom radosti a šťastia. Endorfíny však môžu pomáhať viac, ako si ľudia myslia.

1. Pomáhajú pri znižovaní bolesti - Endorfíny blokujú receptory bolesti v mozgu, fungujú niečo ako prírodné lieky proti bolesti, ktoré pomáhajú minimalizovať pocity nepohodlia. Endorfíny sa naviažu na konkrétne receptory nervových buniek, čím tlmia bolesť v špecializovanej časti tela. Nezáleží na tom, odkiaľ bolesť z tela pochádza; endorfíny majú rovnaký účinok v boji proti všetkým druhom bolesti : nohy, ruky, žalúdok, hlava, zuby atď.

2. Zlepšujú spánok - Endorfíny pôsobia upokojujúco a pomáhajú človeku lepšie spať. Privádzajú ho do kľudného režimu, v ktorom sa mu telo uvoľní a myseľ vyprázdni, čo v konečnom dôsledku privádza do spánku. Zároveň prispievajú aj na lepšiu kvalitu spánku (dlhší REM spánok) a znižujú prejavy insomnie (nespavosti).

3. Podporujú fyzický aktivitu - Pri športe, keď je telo vystavované veľkému stresu, sa začnú postupne uvoľňovať endorfíny. Čím viac človek posúva svoje telo nad rámec fyzických možností, tým väčšie množstvo endorfínov sa uvoľňuje. Pri veľkom množstve endorfínov nastáva stav, pri ktorom človek pociťuje vlnu totálnej blaženosti. Atléti alebo vzpierači tento jav bežne zažívajú. V momentoch, keď telo prechádza za hranicu svojich síl, začne sa produkovať veľké množstvo endorfínov, ktoré človeka motivujú a povzbudzujú. Vytvorením tohto príjemného stavu sa človek snaží viac a viac prekonávať a ďalej motivovať k vyššej fyzickej aktivite.

4. Znižujú stres, úzkosť a depresiu –Mozog uvoľňuje endorfíny, aby bojoval proti stresu. Endorfíny majú veľký vplyv na osobnosť, inteligenciu a nálady človeka. Z toho dôvodu hrajú veľkú úlohu pri odvracaní úzkosti a depresie. Zároveň zabezpečujú aj väčšiu mentálnu a emocionálnu stabilitu. Dalo by sa povedať, že endorfíny sú najlepšie prírodné antidepresíva, ktoré má človek k dispozícii.

5. Zvyšujú sebavedomie – Sebaúcta je mierou hodnoty celkového emocionálneho hodnotenia človeka. K sebavedomiu človeka prispieva veľa faktorov; niekoľko z nich je pýcha, hanba, zúfalstvo alebo triumf. Endorfíny zmierňujú pocity strachu a bolesti, čím v konečnom dôsledku posilňujú sebavedomie človeka. Keď sa človek uvoľní a zbaví strachu, dostane viac sily a schopnosti splniť ciele, ktoré si stanovil. Zároveň tým aj zvyšujú jeho sebaúctu a sebalásku.

1 Komentár

  • Komentár ALENA KOLUMBEROVÁ streda, 14 september 2022 01:32 napísal ALENA KOLUMBEROVÁ

    ....... v hypotalame a hypofýze mozgu sa vytvárajú neurochemikálie nazývané endorfíny. Ich názov je odvodený z dvoch slov: endogénny (zvnútra) a morfín (tlmič bolesti).

    S úctou.

    ALENA

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.