Moderná záhrada, ktorou uchvátite návštevy

Patríte k ľuďom, ktorým aj kúsok zelene robí nevýslovne dobre? Potom by vás nemali obísť záhradné trendy tohto roka. Inšpiráciu v nich nájdu majitelia veľkých záhrad aj tí, ktorí vegetáciou zaplavujú len svoj balkón. Odmenou sa vám stane aj obdiv každého, kto váš kúsok raja navštívi.

shutterstock_garden_relax

Pri záhradách bude všeobecne kladený dôraz predovšetkým na udržateľnosť. Mali by byť miestom nielen pre odpočinok, ale aj pre čiastočné samozásobenie domácnosti. Zároveň, vzhľadom na nedostatok vody v krajine je nutné hľadať cesty, ako práve vody v záhrade udržať čo najviac. Čo vám teda pomôže k okúzľujúcej a funkčnej záhrade?

Udržateľná záhrada

Udržiavaný trávnik je krásna vec, ale určite je dobré nemať jednu veľkú plochu. Trochu si záhradu rozčleňte, zasaďte stromy, pokúste sa používať len prírodné hnojivá a prispôsobte rastliny čo najviac okolitej prírode. Inak povedané pestujte lokálne rastliny. Trávniku sa určite vzdávať nemusíte, ale skúste ho nechávať trochu vyšší. Pomocníkom vám môže byť robotická kosačka Cub Cadet XR5, ktorá si na záhrade poradí prakticky sama aj vo svahu do 45% a krásne si pri nej nastavíte výšku kosenia. Ideálne sa uvádza niečo okolo 5 cm. Nízky trávnik sa síce vyníma v okrasných záhradách, ale je náchylný k vysychaniu. Ak nájdete v záhrade aspoň kúsok, ktorý by mohol zostať v duchu rozkvitnutej lúky, urobíte veľkú radosť opeľovačom. Ďalšia časť záhrady môže patriť zeleninovým záhonom a popularitu si opäť získava napríklad chov sliepok, a tie potrebujú kurník s výbehom.

wolf_garden_1_23

V súlade s prírodou

Čokoľvek vnesiete do záhrady malo by s ňou nejakým spôsobom korešpondovať. Obmedzte výskyt plastov, naopak sa zamerajte na drevo a kameň. Cestičky vysypte štrkom, ktorý prepúšťa vodu alebo sa dajú podobným spôsobom využiť ovocné kôstky a škrupinky z orechov. Chybu určite neurobíte ani nášľapmi z prírodného kameňa. Na hnojenie rastlín využite kompost a keď ich obsypete mulčom, pomôže im to udržiavať vlhkosť. Plot nechajte obrásť brečtanom, prísavníkom alebo popínavou ružou a záhrada bude hneď o niečo útulnejšia.

Voda v záhrade

Panujúce suchá v posledných rokoch často ohrozujú zásoby vody v pôde, preto je viac než žiaduce snažiť sa ju v záhrade udržať čo najviac. Úlohu hrajú, ako už bolo naznačené, výber rastlín či využitie mulča, môžeme toho ale urobiť viac. Kde to len ide, snažte sa v záhrade zachytávať dažďovú vodu. Slúžia k tomu rôzne nádrže či sudy, z ktorých potom máme vodu na zálievku. Záhradu dokonale oživia aj vodné plochy, skvelé sú kúpacie jazierka alebo v menších záhradách kúpacie sudy. Počíta sa ale aj bazén a vírivka. Ak máte k dispozícii len balkón, a aj tak túžite po zurčiacej vode, stačí trochu hľadať a na internete nájdete návod na vytvorenie jazierka v nádobe.

Vertikálne záhradkárčenie a kvetináčové aranžmány

Tento spôsob pestovania rastlín ocenia predovšetkým majitelia malých záhrad, terás alebo balkónov. Záhradu vlastne vytiahnete do výšky a vytvoríte zelenú stenu. Či už kvetináče naplníte okrasnými rastlinami, bylinkami alebo pridáte aj úžitkové rastliny ako jahody, šaláty, paradajky a ďalšie, to už je len na vás. Všetko ešte krásne doladia rôznorodé kvetináče zoskupené k sebe. Na výsadbu a následnú starostlivosť o rastliny potrebujete mať riadne vybavenie. Dnes už si ani nepotrebujete kupovať zvlášť všetko náradie, napríklad Wolf-Garten ponúka okrem tradičnej záhradníckej lopatky a motyčky aj praktickú násadu s niekoľkými nástavcami – dvoma typmi hrabličiek a kypričom, s ktorou značne ušetríte miesto.

wolf_garden_2_23

Relaxačné plochy

Čo si budeme hovoriť, v záhrade hľadáme predovšetkým odpočinok. Preto si nezabudnite vytvoriť relaxačné zákutia, také svoje „zašívarne“. Keď to priestor dovolí, nie je vôbec zlé mať ich aj viac. Môže ísť o romantický altánok, pergolu porastenú vegetáciou, dom na strome alebo napríklad len stoličku so stolčekom, kde si vychutnáte rannú kávu. Fantázii sa medze nekladú, ale opäť sa držte toho, aby aj takéto zóny boli v súlade s prírodou. S touto témou tak trochu súvisia aj farebné trendy. Okrem nesmrteľnej bielej budú tento rok populárne aj tmavšie farby ako modrá, fialová či šedá. Nemusíte sa však báť ani jasnejších farieb, ktoré sa na osvieženie hodia napríklad na doplnky.

Odolné rastliny

Sucho je bohužiaľ stále častejšie a v určitých oblastiach príliš nepomáhajú ani rôzne opatrenia. Potom je potrebné zamyslieť sa na tým, aké rastliny zvládajú aj takéto podmienky. Z krásnych a užitočných môžeme vybrať napríklad šalviu, ktorá svojimi kvetmi poskytuje potravu pre opeľovače, alebo krabie jablone. Ich kvety sú na jar potravou pre hmyz a v zime zo snehu vykukujú drobné jabĺčka, ktoré milujú vtáci. Na okrasu a zakrytie rôznych miest je možné využiť skalkové ruže, ktoré sú nenáročné, rýchlo rastú a bohato kvitnú.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.