Viete, o ktorých nebolo počuť, no svet si ich pamätá?

Napísal Kristína Chudá 14. november 2021

História sveta je nielen veľmi zaujímavá, no neuveriteľne poučujúca, inšpiratívna a zapísalo sa nej množstvo bohatých a slávnych osobností, či už sú to prezidenti, veci, obchodníci, módni návrhári či astronómovia.

A tí menej slávni? Veľa sa o nich nerozpráva či nepíše, no predsa je ich životný príbeh a poslanie nezabudnuteľné. Patrí k nim napríklad podnikateľ Andrew Carnegie, obchodník Cornelius Vanderbilt a mnoho ďalších. Ich život bol nesmierne ťažký, no napriek tomu sa nikdy nevzdali. Tu sú tí, o ktorých nebolo počuť, no svet si ich pamätá.

milionari_1_1121

Zdrioj foto: Wikipedia. Jakob Fugger, James Forten, Clara Brown

Jakob Fugger (1459 - 1525) Najbohatší muž stredoveku a museli ho poslúchať cisári aj pápeži. Vďaka Jakobovi Fuggerovi sa vyvíjali dejiny tak ako ich teraz poznáme. Nemecký obchodník a bankár, prezývaný Bohatý, sa narodil pred 559 rokmi.

Najúspešnejší obchodník si vyslúžil prezývku „Rich“.  Najskôr sa venoval obchodovaniu s textilom, neskôr svoje podnikanie rozšíril aj o ťažbu a predaj rôznych kovov, ako je meď či striebro.

„Mne a mojim peniazom vďačíte za to, čím teraz ste a je načase, aby ste svoj dlh voči mne začali splácať“, povedal. Áno, táto veta znie ako odkaz oligarchu niektorému zo súčasných politikov, no nie je tomu tak. Výzvu v tomto duchu poslal cisárovi Svätej rímskej ríše obchodník a bankár Jakob. Na prvý pohľad nehorázna trúfalosť od poddaného, že takto oslovil panovníka, no tento muž si to ale skutočne mohol dovoliť. Vo vtedajšom svete by ste ťažko hľadali niekoho bohatšieho. Bol to práve on, kto štedro financoval predstaviteľov svetskej i cirkevnej moci, aj všetkých cisárov a pápežov a tí sa pochopiteľne snažili s ním vychádzať po dobrom.

Americký analytik a publicista Greg Steinmetz vyčíslil v knihe Najbohatší muž, ktorý kedy žil Fuggerov majetok na 2,1 milióna zlatých, čo by pri dnešnej kúpnej sile znamenalo asi 400 miliárd dolárov. Pre porovnanie, hodnota majetku najbohatšieho súčasníka Jeffa Bezosa je približne 124 miliárd dolárov.

Keď Fugger zomrel v roku 1525, svojmu synovcovi odkázal neskutočný majetok. Jeho príbeh ukazuje, že je veľmi dôležité sledovať súčasné trendy na trhu, a taktiež si uvedomiť dôležitosť politických vzťahov v podnikaní. Sám Fugger udržiaval úzke väzby s habsburskou dynastiou.

James Forten (1766-1842), jeden z najvýznamnejších abolicionistov v Amerike, bol tiež vynálezcom a podnikateľom a jedným z najbohatších Američanov.

Forten vynašiel zariadenie pre lepšiu manipuláciu s plachtami a čoskoro bol najbohatším mužom vo Philadelphii a jedným z najkrajších Američanov svojej doby. Jeho majetok sa odhadoval na viac ako 100 000 dolárov. A jeho posolstvo? Život nie je len o dosiahnutí obrovského majetku, ale aj o snahe dosiahnuť slobodu a pomôcť iným ľuďom.

Clara Brown (1800 - 1885) bola bývalým otrokom z Virgínie a stala sa vodcom komunity.

Svetlo sveta uzrela v otroctve vo Virgínii. Vo veku 56 rokov bola konečne oslobodená a následne sa rozhodla usadiť v malom, baníckom meste Colorado. Clara Brown bola prvou arfroamerickou ženou, ktorá začala investovať do nehnuteľností a ktorá prosperovala z ťažby zlata. Jej životný odkaz znie: „Nech začínate v akýchkoľvek skromných podmienkach, nič vám nemôže zabrániť naplno rozvinúť svoj potenciál, iba vaša vlastná predstavivosť.“

Jeremiah G. Hamilton (1806 - 1875) niekedy volaný aj Jerry Hamilton, bol maklérom na Wall Street, ktorý bol označený ako "jediný čierny milionár v New Yorku".

Bol jeden z prvých afroamerických milionárov v New Yorku a to ešte pred začiatkom občianskej vojny. Hoci sa pohyboval medzi finančnou elitou a jeho obchodné praktiky boli veľmi kontroverzné, vďaka svojim obchodom získal prezývku "The Prince of Darkness“, alebo mu jednoducho hovorili Hamilton. Zomrel v máji 1875 a bol najbohatší černoch v Spojených štátoch. V čase jeho smrti vlastnil majetok s hodnotou približne 2 milióny dolárov, čo by v dnešnej dobe predstavovalo sumu až 250 miliónov dolárov. Je pochovaný na cintoríne v Brooklyne. A odkaz tohto muža? Choďte proti prúdu a neustále pracujte na tom, po čo skutočne túžite, iba tak sa stanete úspešným.

milionari_2_1121

Zdrioj foto: Wikipedia. William Alexander Leidesdorff, Jr., Paul Getty

William Alexander Leidesdorff, Jr. (1810 - 1848) bol veľmi úspešný, podnikavý podnikateľ.

Bol to západoindický prisťahovalec židovského pôvodu a stal sa občanom Spojených štátov. Bol americkým vicekonzulom v Mexiku, bol predseda školskej rady a taktiež mestský pokladník v San Franciscu, no predovšetkým bol neuveriteľne úspešný obchodník so zlatom. V čase jeho smrti bol Williamov majetok vyčíslený na neuveriteľných 1,44 milióna dolárov.

Príbeh tohto „zlatého“ muža je skutočnou a veľkou inšpiráciou najmä pre terajších a moderných podnikateľov, ktorí flexibilne reagujú na najnovšie technológie a trendy v spoločnosti. On sám tak robil a vybudoval nemalé bohatstvo.

Paul Getty (1892 - 1976)

Kto bol Paul Getty? Na okraji Los Angeles sa na malom kopci vypína komplex mohutných budov s názov The Getty Center. Počas svojho života si staval pamätník, ktorý sa stal najdrahším kultúrnym a intelektuálnym centrom Kalifornie?

V tomto roku, 6. júna, uplynulo 42 rokov od smrti človeka, ktorý zomieral ako najbohatší muž sveta. Dožil sa 83 rokov a počas svojho úspešného podnikania získal viac ako tri miliardy dolárov. A jeho vzdelanie? Ako syn bohatého právnika a podnikateľa si mohol dovoliť študovať na prestížnych školách ako University of Southern California, the University of California at Berkeley a tiež promoval na Oxfordskej univerzite. Študoval ekonómiu a politické vedy. Prevažnú časť svojho života prežil v Európe, kde sa vášnivo venoval umeniu. Patril k najbohatším mužom 19. storočia s majetkom, ktorý by v súčasnosti dosahoval hodnotu až 8,4 miliardy dolárov. Zomrel v roku 1976, ak by však dnes ešte žil, určite by ste ho našli v zozname najbohatších ľudí sveta.

V čom podnikal? Väčšina jeho bohatstva pochádza z úspešného podnikania v ropných spoločnostiach. Ako majiteľ Getty Oil Company kontroloval väčšinu ropných koncernov na svete.

Posledných 24 rokov prežil vo Veľkej Británii. Na tudorovskom zámku Sutton Place, zo 16. storočia, ktorého cena sa odhadovala na 3 miliardy dolárov. Zámok bol obkolesený ostnatým drôtom s elektrinou, početnou ochrankou a množstvom strážnych psov. Bol síce nesmierne bohatý, ale možno až prehnane šetrný. V hale svojho zámku dal namontovať telefónne automaty na mince, aby služobníctvo nemohlo telefonovať bez zaplatenia. Tvrdí sa o ňom, že nemal rád ani svoju rodinu, ani svoje deti. Väčšinu svojho bohatstva previedol na nadáciu, ktorá zabezpečuje reštaurovanie umeleckých diel, školenia správcov a manažérov múzeí, poskytuje granty na výskumy v oblasti umenia a pod.
Na konte má mnoho kníh a jeho citát z knihy „Ako získať bohatstvo“ hovorí:
"Musíte pracovať sami pre seba, nikdy nezbohatnete, pokiaľ pracujete pre niekoho iného!"
Hovorí sa, že svoje bohatstvo postavil na mimoriadnej skromnosti. Jeho životný príbeh dokazuje, že je nemožné vybudovať veľký majetok, pokiaľ míňate viac, než zarobíte.

 

Zdroj:

https://molekova.blog.sme.sk/c/193711/Jean-Paul-Getty.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Jeremiah_Hamilton

https://history.hnonline.sk/starsie-dejiny/1705685-najbohatsieho-muza-stredoveku-museli-posluchat-cisari-aj-papezi

https://svetbohatych.com/lekcie-multimilionari-z-historie/

https://en.wikipedia.org/wiki/Clara_Brown

https://en.wikipedia.org/wiki/William_Leidesdorff

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.