Príroda ako vzpruha pre dušu

Napísal Rakúska Turistika 20. apríl 2023

Les je miestom, kde sa cítime dobre a môžeme spomaliť: vnímame vôňu čerstvej pôdy, zeleň a ticho. Zmyslové impulzy z prírody pôsobia uvoľňujúco na náš organizmus a blahodarne na našu dušu. Ale prečo nás vlastne príroda tak priťahuje? Dočítate sa v rozhovore...

austrian_np_1

Les v regióne Matrei vo Vychodnom Tirolsku © Austrian National Tourist Office /Michael Stabentheiner

Nadýchnite sa ľahkosti!

Nadýchnuť sa novej radosti zo života, vydýchnuť všedné starosti a opäť sa nadýchnuť ľahkosti… Ľudia, ktorí milujú les, veľmi dobre poznajú tento osviežujúci rytmus. Zdá sa, akoby nám stromy s každým nádychom prinášali uvoľnenie, ktoré sa stráca niekde medzi pracovnými povinnosťami a sledovaním mobilu. Stromy to majú presne naopak: prijímajú oxid uhličitý a „vydychujú“ kyslík, takže sú dokonalé čističky vzduchu a zároveň – čo je menej známe – skutoční „zázrační liečitelia“. 

egelsee_2

Les v okolí jazera Egelsee © Austrian National Tourist Office /Susanne Einzenberger 

Liečivé účinky lesa napokon už dávno potvrdzuje aj výskum: lesný vzduch obsahuje rastlinné látky, ktoré blahodarne pôsobia na ľudský organizmus. V lese a na lúkach, pri jazerách a v horách sa nejeden problém doslova rozplynie vo vzduchu – tento pocit je určite dobre známy všetkým milovníkom lesa. Príroda ako spoľahlivý zdroj sily nám prináša vždy novú energiu. 

Prečo je také jednoduché načerpať novú energiu práve uprostred zelene? Prečo má prechádzka v lese priam zázračné účinky na našu dušu? A ako dokáže veda vysvetliť fakt, že nás to stále ťahá do prírody?

Prvý hlboký nádych je mimoriadne oslobodzujúci: podľa ročného obdobia zacíti náš nos rôzne vône – od vlhkej pôdy na jar a živice v lete až po korenistú vôňu lístia na jeseň a vzduch naplnený „vôňou snehu“ v zime. Táto súhra podnetov z prírody príjemne stimuluje všetky zmysly na rozdiel od počítačov, kde sú určité zmyslové vnemy takmer úplne utlmené. Dvoj- až trojhodinová prechádzka v lese zvyšuje až o 50 % hladinu prirodzených „K-buniek“, ktoré chránia organizmus pred zdraviu škodlivými zmenami. To potvrdzujú tiež vedecké štúdie, ktoré aj v Rakúsku prispeli k obľúbenosti „lesného kúpeľa“ medzi korunami stromov, machom a štebotom vtákov.

Voľný nádych v lese – absolútne spomalenie: hladina stresových hormónov klesá, posilňuje sa obranyschopnosť, znižuje sa krvný tlak a aktivuje parasympatický nerv – tzv. „nerv pokoja“ – zodpovedný za regeneráciu. To, čo znie ako lekárska diagnóza, je založené na dôkazoch, vysvetľuje Dr. Erwin Thoma„My, ľudia, používame softvér, ktorý bol potrebný v dobe kamennej a pomáhal nám zmobilizovať naše sily z 0 na 100. Zato je zodpovedný limbický systém v mozgu, ktorý sa nachádza hlboko v podvedomí a nie je možné ho ovplyvniť. Pobyt v lese nám preto prináša mimoriadnu úľavu – naše podvedomie totiž vníma prírodu ako zdroj hlbokého uvoľnenia.“ A je fantastické, že Rakúsko je bohaté na lesy, vodopády, jazerá a hory, ktoré sa striedajú s úrodnou kultúrnou krajinou.

Znalec lesa. Skúsenosti Dr. Erwina Thoma sú vskutku rôznorodé a siahajú od mladšieho veku, kedy pracoval ako lesník, cez vedeckú kariéru až po výrobu drevených domov.

Ako riaditeľ firmy a vedúci Výskumného centra v Goldeggu v Salzbursku premieta svoje skúsenosti s drevom do kníh. Dr.Thoma sa intenzívne zaoberá blahodarnými účinkami prírody na ľudí: „Ak niekto žije vo vysoko urbanizovanom prostredí, nemá často žiadnu možnosť oddýchnuť si od záťaže, ako sú hluk a svetelný smog.“ Najlepším riešením je oddych v prírode, ideálne v lese: čistý vzduch a ticho pôsobia na vystresovaných ľudí ako balzam. „Skutočným elixírom života sú však najmä biochemické látky, ktoré si stromy vymieňajú medzi sebou,“ hovorí Dr. Thoma.

Stromy tieto signálne látky vylučujú okrem iného aj na obranu pred škodcami, hubami a baktériami. Na prechádzke v lese prijímame tieto zlúčeniny – tzv. terpény – dýchaním a cez pokožku. Ich účinky dôverne poznajú všetci, ktorí milujú les: je to príjemné spojenie zmyslových zážitkov, uvoľnenia a novej životnej sily.

„My, ľudia, používame softvér, ktorý bol potrebný v dobe kamennej. Pobyt v lese nám preto prináša mimoriadnu úľavu – naše podvedomie totiž vníma prírodu ako zdroj hlbokého uvoľnenia.“  Dr. Erwin Thoma - lesník, spisovateľ a priekopník v oblasti prírodného dreva

erwin_thoma_3

Erwin Thoma © Thoma Holz GmbH

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.