Čo treba vedieť o zlatých šperkoch

Žena a šperk tvoria odveky vekov jednotu. Ženy a šperky robia ľudský svet jednoducho krajším. A medzi nami ženami: milujeme kupovanie šperkov... Čo treba o nich vedieť? Čítajte...

gold jewelry 2017

Neodmysliteľnou súčasťou šperkárskeho umenia sú tri vzácne kovy: zlato (Au - aurum), striebro (Ag - argentum) a platina (Pt - platinum). Tieto tri drahé kovy majú niekoľko spoločných vlastností: sú mäkké, kujné, vhodné na filigránske spracovanie, majú krásny lesk, liečivé účinky a ľudstvo ich používa už štyri tisíc rokov. No na rozdiel od zlata a striebra, ktoré boli označované ako vzácne kovy oddávna, význam platiny stúpol až v posledných desaťročiach. Dnes je však platina kovom najvzácnejším a najdrahším.

ZLATO

Rýdze zlato má typickú žltú farbu, ale zlaté šperky sa touto farbou pýšia len veľmi výnimočne. Zlato je totiž až priveľmi mäkké a preto sa jeho tvrdosť (a tým aj farba) upravuje pridaním iných kovov. Prímesou striebra, platiny, paladia, niklu či zinku vzniká takzvané biele zlato. Prímesou medi získava zlato ružovkastý až červený nádych a v spojení so železom nadobúda zlato modrastý odtieň. Obsah jednotlivých kovov sa uvádza v tisícinach: 1000/1000 = rýdze zlato, t.j. 24 karátové. Pre šperkárske účely sa najčastejšie používa 14 karátové zlato, t.j. 585/1000; v menšej miere 18 karátové zlato, t.j. 750/1000; ojedinele sa v šperkárstve používa aj 8 karátové zlato, t.j. 375/1000.

Pre svoj mäkký, teplý, slnečný lesk ako aj odolnosť voči kyselinám a zvetrávaniu je zlato považované za kov kráľovský. Pripisujú sa mu tiež významné liečivé účinky: údajne podporuje látkovú výmenu, pravidelnú činnosť srdca, celkovú vitalitu organizmu a potláča depresie. V rámci litoterapie (liečby kameňmi) zvyšuje terapeutické účinky drahých kameňov a polodrahokamov.

Zlato si možno pomýliť s pyritom a chalkopyritom. Imitáciou zlata je mosadz (zliatina medi a zinku). Pozor! Zlaté predmety treba chrániť pred odrením a šúchaním. Nové zlaté šperky (ako aj používané šperky) treba podľa znalcov liečivých účinkov drahých kovov a drahých kameňov očistiť od nazhromaždenej negatívnej energie - pod prúdom vlažnej vody alebo počas noci v sklenenej miske s vodou (spoločne s kúskom krištáľu, t.j. bezfarebnou odrodou kremeňa). Následne treba zlato nabiť energiou a to vystavením slnečným lúčom (stačí krátko, pretože zlato je dobrý vodič energie).

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.