Puberta útočí skôr!

Vie vás desaťročný potomok poriadne rozčertiť? Na vine môže byť puberta! Jej nástup urýchli nadváha, vysedávanie pred televízorom či stres v rodine.

Víkendová návšteva! Zuzane sa konečne podarilo prehovoriť spolužiačku zo strednej školy, aby ju s ratolesťou cez víkend navštívili. „Nadšene som im predostrela starostlivo pripravený program na sobotu. Najskôr zoo, potom cukráreň a nakoniec kino. Reakcia jedenásťročnej Sáry bola jednoslovná: Bóže! Oči vyvrátila k stropu a ja som si pripadala ako najnudnejšia staromódna harpya na svete. Sárin protinávrh ma v tom usvedčil. Vysvetlila nám, že zoo a cukráreň sú len pre deti. Nechápeme, že ona musí pozerať hitparádu a četovať so spolužiakom? Zuzana sa zjavne prerátala. Nenapadlo jej, že budú musieť na Sáru zakaždým vyčkávať, kým si nanesie lesk na pery a hnedú špirálu.

OSEMROČNÍ PUBERTIACI

Naozaj chytá dnešné deti puberta skôr? Tušíte správne. Dievčatá až o rok a pol skôr ako ich mamy a o dva ako babičky. Americkí psychológovia vyrátali, že tínedžerské správanie prepukne u mladých slečien okolo desiateho roka, u chlapcov o rok neskôr. Zaznamenávajú však aj prípady, keď útočí už na osemročné deti. Puberta je biologická záležitosť. Za to, kedy u mladých začne a aký bude mať priebeh, môžu gény. Najnovšie výskumy však potvrdzujú, že svoje urobí aj súčasný životný štýl. Švédi, Nemci, Briti a Američania si posvietili na stravovacie návyky a nadváhu. Zistili, že puberta útočí skôr u detí, ktoré ako bábätká rodičia prekrmovali a rástli rýchlejšie. Podľa ďalšej teórie ju vyvoláva tiež hormón leptín. Ľudské telo si ho vytvára v tukových bunkách. Jeho koncentrácia sa zvyšuje nadváhou. S rastúcou hmotnosťou svojej ratolesti sa pre istotu pripravte na skorší začiatok dospievania.

URÝCHLI JU TELEVÍZOR A NEVLASTNÝ OTEC

Ak navyše potomok vysedáva hodiny pred televízorom, tešte sa dvojnásobne! Talianski vedci, vedení profesorom Robertom Saltim z univerzity vo Florencii, tvrdia, že ak robí vášmu dieťaťu televízia častého spoločníka, puberta nenechá na seba dlho čakať. Jej pričasté sledovanie dokáže údajne narušiť hormonálnu rovnováhu. U detí, ktoré strávili celý týždeň bez televízora, naopak, objavili zvýšené hladiny melatonínu. Vedci predpokladajú, že spomenutý hormón odďaľuje nástup puberty. Momentálne overujú, či žiarenie a svetlo z televíznych obrazoviek dokáže narušiť či znížiť jeho produkciu. Dlhému a pokojnému detstvu neprospieva ani domáci stres. V napätej klíme sa z vášho potomka rýchlejšie stane pubertiak. Prečo? Nestabilné prostredie môže podľa niektorých odborníkov v deťoch vyvolať obrannú reakciu. Akoby organizmus cítil neistú pôdu pod nohami, preto sa jeho vývoj urýchli. Pubertálne správanie sa prejaví skôr aj u dievčat, ktoré žijú s nevlastným otcom alebo s maminým novým priateľom. Dôvod nie je úplne jasný. Vysvetlenie môžeme nájsť v ríši zvierat. Samice vystavené pachom a výlučkom cudzích samcov dospievajú rýchlejšie. Podobne môžu účinkovať cudzie mužské feromóny v rodine. Naopak, ak chcete vašej dcére predĺžiť detstvo, stavte na otcovskú starostlivosť. „Ockove dievčatká“ chytia vraj pubertálne nálady oveľa neskôr.

Lea Gabannová

Zdroj: www.casopiszdravie.sk

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.