Maternity blues...

...popôrodná depresia sa môže objaviť u rodičky približne tretí deň po pôrode. Obvykle postihuje prvorodičky a po týždni postupne odznie, vtedy ide ľahkú formu depresie.

>> Móda >> Aktuálne >> Maternity blues...

Pri ľahkej forme popôrodnej depresie potrebuje rodička hlavne podporu svojej rodiny, ktorá sa prejavuje láskou, trpezlivosťou a porozumením. Väčšinou ako sa depresia náhle prejaví, tak aj nepozorovane zmizne.

Príznaky
Rodička je v takomto období veľmi citlivá, plačlivá, na druhej strane podráždená a zlostná. Z ďalších príznakov je neoprávnený strach o zdravie bábätka, obviňovanie sa a podceňovanie vlastných materských schopností.

Pravdepodobné riziká, ktoré zapríčiňujú tento stav sa spravidla vyskytujú už pred pôrodom, ale príčiny sú aj po pôrode.

Pred pôrodné riziká
- predchádzajúce psychické choroby
- problémy s otehotnením
- neúplná rodina
- chudoba
- neplnoletosť
- pôrod po 35. roku rodičky
- starosť o zdravie dieťaťa

Popôrodné riziká
- predčasný pôrod
- osamelosť
- nedostatočná podpora partnera
- obavy z kariérneho poklesu

Postup liečby
Niekedy tento stav ľahkej formy popôrodnej depresie vyžaduje liečbu, keď už nepomáha podpora rodiny. Liečebný postup je zväčša kombinácia antidepresív s psychoterapiou a stále s nezanedbateľnou podporou najbližších v rodine.

Ťažšia forma popôrodnej depresie postihuje menší počet žien.
Tento stav sa obvykle prejaví do dvoch týždňov po pôrode. Vyššia pravdepodobnosť výskytu je u žien z rodinnou anamnézou zaťaženou na psychické ochorenia.

Príznaky
Rodička stráca kontakt so skutočnosťou a nastupujú preludy a predstavy. Je to skutočné riziko, ktoré ohrozuje aj novorodencov. Matka nie raz ohrozuje svoje dieťa z dôvodu vlastných depresívnych pocitov. V takýchto prípadoch je väčšinou nutná hospitalizácia matky a nasadenie liečby.

Liečba
Obvykle je zvolená liečba antidepresívami a podávaním iných medikamentov, ktoré riešia problémy s preludmi a predstavami. Podobne je nastavená vhodná psychoterapia. pri veľmi ťažkých stavoch sa nasadzuje aj šoková terapia, ktorá účinkuje rýchlo a pomáha matkám naviazať vzťah k deťom.

Pri tomto type depresie , je reálna nádej, že sa takáto pacientka vylieči. Ale vždy je tu riziko, že sa prejaví pri ďalšom tehotenstve. Preto je nutné svojho gynekológa o tom vždy oboznámiť, aby bolo možné včas nasadiť liečbu.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.