Slnečné žiarenie...

... má u nás v letnom období nebývalú intenzitu porovnateľnú s prímorským podnebím, najzraniteľnejšie sú práve naše deti.

>> Móda >> Aktuálne >> Slnečné žiarenie...

Proti škodlivým účinkami sa musíme chrániť, ale všetci ochrannými krémami a vyhýbať sa slnku v najintenzívnejšom žiarení (11, 00 – 15,00 hod) . Detská koža má príliš tenkú vrchnú vrstvu a kožné ochranné farbivo melanin sa začína len vytvárať. Dieťa nemá vytvorený prirodzený ochranný mechanizmus proti UV žiareniu.
UVA lúče zasahujú do spodných vrstiev kože, spôsobujú predčasné starnutie, dlhodobo ju poškodzujú a podnecujú tvorbu voľných radikálov.
UVB lúče vo väčších dávkach spôsobujú spálenie kože a podieľajú sa na dlhodobom poškodení kože.

Deti a slnenie
- pre dojčatá a deti platí, že do šiestich mesiacov by vôbec nemali prísť na priame silné slnko
- deti do troch rokov sa nemajú pohybovať na slnku v letnom období os 11 do 15 hodiny, v ostatnom čase majú mať ochranné krémy
- tieň a ani sklo neposkytuje dostatočnú ochranu pred slnkom, nebezpečná je aj vodná hladina, ktorá prepúšťa UVA žiarenie

Ochrana
Dermatológovia odporúčajú odev a ochranné krémy s tzv. minerálnymi filtrami a faktorom vyšším ako 30. Hlavnou výhodou tohto typu krémov je, že sa nevstrebávajú do kože a nevytvárajú nepríjemné reakcie. Ochranné filtre ostávajú na povrchu a odrážajú všetky druhy slnečného žiarenia. Vyrábané sú z minerálnych pigmentov, ktorí ú pomleté na jemný prášok a rozpustené v emulzii. Ihneď ich ochrana funguje a nie je nutné čakať 20 minút. Môžete ich spoznať podľa toho, že nezanechávajú na pokožke biely film.
Ďalšiu chybu, ktorej sa rodičia dopúšťajú je, že deti púšťajú do vody aj s tričkami, ktoré ich majú chrániť. OMYL, mokré textílie prepúšťajú viac slnečných lúčov.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.