9 signálov, ktoré ukazujú, že váš drobec má Aspergerov syndróm

Napísal Kristína Chudá 19. október 2023

Aspergerov syndróm je jedným z niekoľkých typov porúch autistického spektra. Deti, ktoré ním trpia, sa však správajú rôzne. Preto neexistuje žiadny presný zoznam príznakov, ktoré by automaticky potvrdzovali túto diagnózu.

pixabay_baby_play_bear

Napriek tomu sú tu určité spoločné črty, na ktorých sa zhodne väčšina matiek detí s Aspergerovým syndrómom.

1. Dieťa sa fixuje na jedinú aktivitu

Mnoho detí s Aspergerovým syndrómom sa celé hodiny zaoberá jedinou konkrétnou činnosťou. Väčšina rodičov sa zhodne, že sa ich ratolesť neuveriteľne dlhú dobu hrá napríklad s jediným autíčkom alebo listuje jedinou knihou stále dokola.

2. Hovorí ako malý profesor

Deti s Aspergerovým syndrómom majú na svoj vek nezvyčajne širokú a vyspelú slovnú zásobu a dokážu tvoriť aj značne zložité vety. Zároveň však bývajú zvyčajne upnuté na jedinej tému, o ktorom chcú hovoriť stále dookola. Ich prejav vo svojom detskom veku býva formálny a uprednostňujú rozhovory s dospelými.

3. Má problémy v bežnej spoločenskej komunikácii

Problémy pri bežných sociálnych situáciách sú pre deti s Aspergerovým syndrómom časté. Je pre ne napríklad veľmi ťažké čítať reč tela, sledovať neverbálnu komunikáciu, vedieť udržať tému hovoru alebo ho naopak nenásilne striedať. Preto je pre nich náročná napríklad skupinová práca v triede, kedy nespoznajú, že ostatní čakajú na ich vyjadrenie, a naopak nedajú priestor ostatným.

4. Potrebuje nemennú rutinu

Deti s Aspergerovým syndrómom potrebujú pevný, nemenný poriadok. Ak je niečo inak, sú zmätené a nešťastné. Nedokážu sa prispôsobovať nečakaným zmenám. Ideálne je, ak sa všetko deje v rovnakom čase a stále rovnakým spôsobom. Čas jedla, umývanie, ukladanie na spánok. Ak má prísť nejaká nečakaná udalosť, je dobré na ňu dieťa privykať postupne, neustále o nej hovoriť už niekoľko dní vopred.

5. Nie je empatické

Niekedy to tak pôsobí len zdanlivo, ale pravdou je, že väčšina detí s Aspergerovým syndrómom má problém vcítiť sa do pocitov niekoho iného. Nedokážu pochopiť, že iný človek má iné pocity alebo priania a potreby. Sú vo svojej bubline.

6. Berie všetko doslovne a nedokáže "čítať medzi riadkami"

Pre ľudí s Aspergerovým syndrómom je veľmi ťažké porozumieť presne hovorenej reči. Berú každé slovo a vetu doslova a nedokážu rozlíšiť významový prízvuk alebo tónom hlasu. Rovnako tak nechápu vtip, sarkazmus či iróniu. Nespoznajú, či si robíte srandu, alebo hovorí vážne.

7. Má neobvyklú reč tela

Rovnako ako majú "aspergeráci" problém čítať reč tela iných, sami môžu byť svojou neverbálnou komunikáciou pre okolie mätúce. Používajú nezvyčajné postoje, gestá či výrazy v tvári alebo ich použijú v úplne nezodpovedajúcom kontexte.

8. Spomaľuje sa motorický vývoj

Spozornieť by mali rodičia, ktorých deti sa výrazne oneskorujú vo vývoji motorických schopností a zručností. Či už ide o písanie, jazdu na bicykli, hádzanie loptou alebo napríklad zaväzovanie šnúrok. Niektoré deti sú samozrejme šikovnejšie viac, niektoré menej, vždy by ale mal byť viditeľný nejaký pokrok.

9. Má citlivejšie zmyslové vnímanie

Deti s Aspergerovým syndrómom sú citlivé na zvuky, najrôznejšie zrakové vnemy aj na dotyky. Môže im vadiť hluk, silné svetlo, záblesky, ale tiež neobvyklý vzor na obliečke alebo napríklad textúra na odeve, ktorá je im osobne na dotyk nepríjemná.

Kedy vyhľadať odborníka?

Ak sa domnievate, že vaše dieťa môže trpieť Aspergerovým syndrómom, vyhľadajte čo najskôr pomoc odborníka. V prípade, že vašu domnienku potvrdí, neprepadajte malomyseľnosti a panike. Aspergerov syndróm nie je koniec cesty pre vaše dieťa. Včasná diagnóza vám pomôže drobcovi pripraviť tak normály život, ako to len bude možné. Buďte mu najlepšou matkou, akou môžete byť.

Áno, ani slávnych ľudí neobišiel Asperger. Aspergerov syndróm mali údajne tiež Albert Einstein, Michelangelo, Abrahám Lincoln, Wolfgang Amadeus Mozart, James Joyce, Emily Dickinsonová, Alfred Hitchcock, Andy Warhol, Woody Allen, Sir Anthony Hopkins, Thomas Jefferson alebo Bill Gates.

Zdroj foto: Pixabay


https://www.msn.com/en-us/health/pregnancyparenting/10-signs-your-child-may-have-aspergers-syndrome/ss-BBoLDPG#image=1

https://list25.com/25-famous-people-with-asperger-syndrome/5/

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.