7 krát ako rozumieť deťom

Tí naši drobci sú neskutoční, čo? S nimi sa človek nikdy nenudí. Sú roztomilí a neustále vymýšľajú nejaké huncúctstvá. No vedia sa aj poriadne čertiť, zlostiť a plakať, keď sa im niečo nedarí. Síce vedia dať dokopy pár slov alebo jednoduché vety, ale veľakrát nevedia povedať, čo naozaj chcú.

little_girl_1167x800

Keď ich pochopíte, dosť vám to všetko uľahčí. A ako chápu drobci, nás, dospelákov? Ako pôsobí na naše ratolesti všetko, čo im vravíme? Kedy na našich drobcov naša reč pôsobí jasne a kedy naopak nepriateľsky?

Detský mozog sa ešte len vyvíja a preto sa snažte vyvarovať chybám. Nepozerajte na dieťa ako na dospelého človeka. Detský neurológ Dean Burnett hovorí, že mozog vášho drobca sa ešte len vyvíja, čo je samo o sebe fascinujíce.

Prinášame vám pár typov, oko vášmu drobcovi budete lepšie rozumieť.

1. Počúvajte vášho drobca

My dospeláci si často myslíme že to, čo chceme vysloviť, je podstatnejšie ako to, čo chce vysloviť vaša ratolesť. Počúvať znamená sústrediť sa na drobca a na to, čo vám chce povedať. Takto si budujete s deťmi hlbší vzťah a dozviete sa oveľa viac, ako keď by ste  rozhovory viedli len vy, dospelí. Dokonca aj od zaťatých a mlčiacich teenagerov môžete zrazu zistiť, čo sa im honí hlavou.

2. Pozor, hľadá sa Dory

Dospelí pristupujú k svetu inak ako deti. Majú veľa skúseností, ktoré si pamätajú a môžu ich používať k riešeniu situácií, na rozdiel od detí. Všetko je pre nich nové a vzrušujúce, vysvetľuje lekár Dean Burnett. Poznáte rybku Dorin z filmov Hľadá sa Nemo, ktorá si nič nepamätá? Vaši drobci sú na tom podobne. Dnes už dokonca vieme, že deti do svojich siedmich rokov si mnoho vecí či zážitkov nepamätá, a preto sa dá predpokladať, že budú stále niečím prekvapení a vyvedení z miery. Deti do troch rokov obzvlášť, milé maminy, pamätajte na to.

3. Pocity vášho najmenšieho

Viete čo práve prežíva vaše „zlato“? Prežíva presne to, čo cíti. Pocit je fakt a vy ste ten, kto mu pomôže naučiť, ako so svojimi pocitmi a emóciami pracovať a kontrolovať ich. Vaši drobci potrebujú, aby ste prijali ich pocity také, aké sú.

4. Mať na výber

Deti sú radi pánmi svojho konania. Najmä, keď príde známe obdobie vzdoru, môže byť táto technika „možnosť výberu“ nenahraditeľná. Deti si niekedy vyberú z pohľadu dospeláka nelogicky či zle, no nehovorte im to. Samé sa poučia zo svojich rozhodnutí a umenie rozhodovania zvládnu oveľa rýchlejšie a najmä získajú zdravé sebavedomie.

5. Pravidlá

Vaši drobci potrebujú pravidlá, aby sa cítili bezpečne. Taktiež ale platí, že každé pravidlo má výnimku. Najmä prázdniny, návštevy, či iné špeciálne príležitosti priam volajú po výnimkách. Nenechajte sa však zmanipulovať deťmi a vtiahnuť do „detskej hry“ a spravte výnimku len vtedy, keď to sami považujete za vhodné.

6. Hovorte primeraným tónom

Deti sú na tón reči veľmi citlivé. Keď dačo nemyslíte vážne, či predstierate inú emóciu, vaši drobci to vycítia. Vaše slová budú mať najlepší účinok, keď budú vyslovené primeraným tónom hlasu. Nie je kričať, no ani šepkať. Či už ste potešení, hrdí či nahnevaní, nechajte to odzrkadliť sa vo vašom hlase.

7. Reč tela

Keď chcete vášmu drobcovi povedať niečo dôležité, nadviažte očný kontakt a čupnite si k nemu a vezmite ho za ručičku. Nalaďte sa na spoločnú vlnu a uvidíte, že zrazu porozumieť dieťaťu nie je až taká veda.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.