18 zvláštnych faktov o vašich drobcoch

Napísal Kristína Chudá 24. júl 2023

Roztomilé, prítulné, voňavé a plné zvedavosti. Bábätká sú úžasné. Rozjasnia vám svojim úsmevom celý dom, roztopia srdce svojím smiechom a poskytnú vám úplne nový pohľad na život. Takže ak sa pozeráte práve teraz na svoje bábätko, rozhodne vás napadne, aké krásne a úžasné vlastne je.

picnic_shutterstock

Lenže potom urobí niečo, čo vás privedie na myšlienku, či je to vôbec normálne. Upokojíme vás! Týchto 18 faktov je možno zvláštnych, ale u bábätiek je to jednoducho normálne.

1. Pozerá do prázdna

Toto je veľmi zvláštne, avšak nie neobvyklá vec, ktorú bábätká s obľubou robia. A áno, je to občas až desivé! Zvlášť pokiaľ sa pozerajú niekam a vy nemáte absolútne tušenie, čo tam môžu vidieť. Nemusíte si však robiť starosti, pretože váš potomok práve spoznáva svet okolo seba. A aj to je pre neho istá forma komunikácie. Niektoré štúdie ukazujú, že deti sa zameriavajú na ľudí a veci, ktoré považujú za krásne alebo majú výrazné farby alebo vzory. Tiež si začínajú všímať pohyby, ktoré ich pozornosť upútajú oveľa dlhšie ako tú našu. My sme totiž na všetky vnemy okolo už zvyknutí.

2. Plače bez sĺz

Ak je vášmu bábätku menej ako šesť mesiacov a plače bez sĺz, je to úplne normálne. Novorodenci totiž nevedia ešte vyprodukovať slzy v dostatočnom množstve, pretože nemajú vyvinuté slzné kanáliky. Tie sa tvoria približne v prvom mesiaci života. Slzy im začnú stekať po tvárach až zhruba v treťom mesiaci. Na druhú stranu, ak váš maličký, ktorému je viac ako šesť mesiacov, plače bez sĺz, môže to byť známka dehydratácie. Buďte preto pozorní na ďalšie príznaky, ktorými môžu byť – zvracanie, hnačka a nechutenstvo.

3. Deti sa rodia ako malí tanečníci

O drobcoch sa hovorí ako o malých tanečníkoch! Štúdie preukázali, že deti sa rodia s vrodeným zmyslom pre rytmus. Majú inštinktívnu schopnosť reagovať na rytmus a tempo hudby a hudba môže byť pre drobcov dokonca pútavejšia ako reč.

4. Častá stolica

Pokiaľ svojmu bábätku meníte plienky častejšie, než ste si kedy dokázali predstaviť, nebojte. Čistá plienka aj 6x denne je úplne normálna. Dojčené deti môžu kakať po každom kŕmení a to je úplne bežný jav až do dvoch mesiacov veku. Spozornieť by ste mali vo chvíli, keď má bábätko veľmi riedku, až vodnatú, stolicu viac ako 3x denne. Môže to značiť hnačku, ktorá nie je u takto malých detí bežná a dá sa ľahko vyliečiť v závislosti na príčine.

5. Vo vode má drobec prirodzené inštinkty!

Bábätká sa rodia s „potápačským reflexom“ známym ako bradykardická reakcia, ktorá spôsobuje, že sa ich telo prirodzene prispôsobuje okoliu, keď sa ponorí do vody. Bubov tep sa spomalí a pod vodou inštinktívne zadrží dych. Čo je ešte neuveriteľnejšie, je, že podobne ako ryby, aj bábätká dokážu v prvých mesiacoch svojho života dýchať a prehĺtať súčasne. Tento talent sa naučia už v maternici, ale okolo 6. mesiaca začnú túto schopnosť strácať.

6. Deti sa rodia s 300 kosťami.

Je to o 94 kostí viac ako u dospelých. Kam sa potom pominú? Počas vývoja sa spájajú.

7. Smeje sa, keď spí

Vo chvíli, keď jeho smiech budete počuť prvýkrát, bude sa vám zdať neskutočne roztomilý. Pri každom ďalšom budete hľadať mobilný telefón, aby ste si tento okamih zaznamenali ako spomienku. So zvyšujúcou sa intenzitou budete pravdepodobne premýšľať, či je to normálne a bežné. Áno, je! Aj keď si nemôžeme byť úplne istí, prečo sa deti v spánku smejú, je to úplne bežný jav.

8. Novorodenci nemajú jabĺčka na kolienkach

Žiadne jabĺčka? Nemajte strach. Bábätká sa zaobídu bez. Jabĺčko sa vyvinie na tvrdú kosť, až keď dieťa vstúpi do predškolského veku (vo veku od troch do piatich rokov).

9. Bábätká minú v prvom roku okolo 3360 plienok

Čo je ešte neuveriteľnejšie, novorodenci majú tendenciu čurať každých 20 minút, kým sa im nezačne vyvíjať močový mechúr. No šťastie je, že ​plienky extra sajú.

10. Vydáva divné zvuky

Deti vydávajú nerozoznateľné zvuky, ktoré sa nám zdajú vtipné, ale ak sa ich naučíte rozoznávať samostatne, môže vám to veľa napovedať o ich temperamente a o tom, čo v danej chvíli cíti. Napríklad vydávajú špecifické „heh“, ktoré sa objavuje ako reflex – ten naznačuje, že je dieťa hladné. Vďaka ostatným charakteristickým zvukom dokážete časom rozpoznať, či je bábätko pocikané, niečo ho svrbí, alebo sa necíti komfortne. Pokiaľ tieto nepríjemnosti neriešite ihneď, obvykle vzápätí príde plač.

11. Dojčatá najprv rozoznajú červenú farbu

Niektorí odborníci tvrdia, že novorodenci môžu vidieť iba čiernu, bielu a sivú farbu, zatiaľ čo iní tvrdia, že drobci môžu vidieť rôzne odtiene, no sú neuveriteľne rozmazané. Avšak prvá farba, ktorú deti rozpoznávajú, je červená. Posledné farby? Modrá a fialová.

12. Bábätká rastú šialene rýchlo

Bábätká zdvojnásobia svoju pôrodnú hmotnosť o päť mesiacov a strojnásobia ju do prvého roku.

Každý mesiac narastú asi o 1 až 1,5 cm. Ak by si zachovali tento rýchly rast, do dospelosti by merali 51 metrov!

13. Ich žalúdky sú veľké ako vlašský orech

Je to šialené! No niet divu, že vyžadujú neustále kŕmenie.

14. Deti strácajú vlasy, s ktorými sa narodili

A to zvyčajne vo veku štyroch mesiacov. Zatiaľ, čo ich pôvodné vlasy vypadávajú, na ich mieste narastú úplne nové.

15. Bábätká v prvom roku prespia v priemere 5400 hodín

Ak vezmeme do úvahy, že rok má len 8760 hodín, zdá sa, že prespia takmer celý rok. Pamätajte však, že deti spia len niekoľko hodín v kuse, najmä počas prvých troch mesiacov. A to je len odhad. Každé dieťa je iné a mnohé z nich nespia ani 8 hodín v kuse.

16. Bábätká pripravujú svojich rodičov o približne 44 dní spánku

A to len v prvom roku.

17. Ich chuťové bunky rozoznávajú len sladké a kyslé

Soľ sa do repertoáru chutí dostane až vo veku okolo štyroch mesiacov.

18. Dojčatá majú superveľké časti tela

Pravdepodobne ste si všimli, že isté časti vášho drobca pri narodení sú obzvlášť výrazné. Hlava novorodenca predstavuje 1/4 dĺžky jeho tela, zatiaľ čo lebka dospelého človeka je asi 1/7 celkovej dĺžky tela. Neuveriteľné, však? A toto je len začiatok!

Zdroj foto: Shutterstock


https://www.pbcexpo.com.au/blog/16-incredibly-cool-facts-about-your-baby

https://www.healthline.com/health/laughing-in-sleep#understanding-rem

https://www.chicagotribune.com/lifestyles/sns-parenting-wierd-things-newborn-story.html

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.