Tunelová hrozba

Tunely skrývajú smrť! Najväčšie riziko predstavujú tunely s obojsmernou premávkou - každá chyba vodiča tu môže mať katastrofálne následky...

U nás doma si tunelov, našťastie, veľmi neužijeme, no napríklad susedné Rakúsko je krajina popretkávaná tunelmi, a tak sa stáva nočnou morou pre mnohých vodičov - osobitne tých, ktorí nejaký ten dopravný incident už v tuneli zažili.

- K dopravným nehodám dochádza väčšinou v tuneloch s obojsmernou premávkou, teda v tých, ktoré majú iba jeden tubus. Najčastejšou príčinou nehôd býva nepozornosť (vďaka ktorej nastane vybočenie z jazdného pruhu), mikrospánok (zapríčinený najmä dlhou jazdou) a technická chyba na vozidle.

- Vjazd do tunela predstavuje pre väčšinu vodičov šok. Vyvoláva ho zmena svetelných podmienok, zníženie rýchlosti a stiesnené prostredie. Mnohí vodiči si napríklad zabudnú včas zložiť slnečné okuliare, čím strácajú drahocenné sekundy rýchlej orientácie. U niektorých vodičov tunely vyvolávajú nepríjemné klaustrofobické stavy.

- Pri zrážke v tuneli je najväčším nebezpečenstvom požiar - to znamená vysoké teploty a dym, čo vedie k duseniu sa, panike a strate orientácie. Preto pri nehode v tuneli treba reagovať nasledujúcim spôsobom:
1. Vypnúť motor a okamžite opustiť vozidlo. Najväčšou chybou je vyčkávať na pomoc v aute - hrozí udusenie alebo náraz ďalších vozidiel.
2. Zachovať v maximálnej miere chladnú hlavu a sústrediť sa na hľadanie únikových zón, ktoré bývajú zväčša dobre vyznačené. Tie vedú buď do susedného tubusu (v ktorom je nutné dať veľký pozor na prechádzajúce vozidlá) alebo do oddeleného priestoru s ohňovzdornými dverami a ventiláciou.-

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.