Mobil v aute

Telefonovanie počas jazdy je u nás zakázané, tento zákaz ale nie je veľmi rešpektovaný, ponúkame vám pár informácii čo všetko sa môže stať....

Riziko havárie pri telefonovaní sa zvyšuje až štvornásobne i v prípade ak máte sadu „hands free“. Sústredenosť na jazdu sa znižuje, každý druhý vodič zabúda sledovať dianie na ceste v spätnom zrkadielku a zlyhanie koncentrácie pretrváva určitý čas aj po ukončení hovoru. Vodič je nútený rozdeliť svoju pozornosť na ovládanie auta, zrakové vnímanie dopravnej premávky a sluchové vnímanie telefonického hovoru. Do popredia sa dostáva akustický vnem pred vizuálnym. Vizuálna pozornosť je veľmi dôležitá hlavne pri zmenách v cestnej premávky, prácach na cestách a pod.

Pri telefonovaní počas jazdy, automaticky dochádza k zmene rýchlosti, k spomaleným reakciám, k nerovnomernej jazde – k schádzaniu ku krajnici alebo ku stredovej čiare.Dopravné nehody sa stávajú predovšetkým pri zvonení a manipulácii s mobilom.
Vek vodiča tiež ovplyvňuje reakcie, ktoré sa pri telefonovaní predlžujú. Schopnosť reakcie na vzniknutú situáciu sa zhoršujú u vodičov do 30 rokov o pol sekundy, u starších vodičov o 1,5 sekundy. Riziko zlyhania vzrastá v období asi 15 minút po ukončení telefonovania asi 4 krát a je o to výraznejšie. Obsah rozhovoru tiež zohráva dôležitú úlohu, ak ide o emotívne ladený rozhovor, pozornosť šoférovania sa znižuje a presunie sa na rozhovor.
Z prieskumu zameraného na vplyv telefonovania pri šoférovaní vzišlo, že intenzita sústredenia na viac činnosti býva slabšia u mužov než u žien. Z testu taktiež vyplýva, že pozornosť v časovej tiesni na viacero vnemov (sledovanie hovoru, zapamätanie a sústredenosť na jazdu) býva u žien lepšia.
Napriek tejto poslednej vete milé vodičky nezabúdajme, že telefonovanie počas jazdy je u nás, v Taliansku a v Rakúsku zakázané a sadu „hands free“ je možné uplatniť napríklad vo Švajčiarsku.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.