Autom na dovolenku

Cestovať na dovolenku vlastným autom má svoje výhody i nevýhody. K hlavným nevýhodám patrí určite dĺžka cesty a s ňou spojená únava.

>> Móda >> Aktuálne >> Autom na dovolenku

Intenzita únavy a čas jej nástupu pri jazde autom sú síce individuálne skutočnosti, ale rátať s nimi musí každý. Ak vás čaká niekoľko stoviek kilometrov za volantom, nemali by ste zabudnúť na nasledovné:

- Cestovanie prerušujte prestávkami. Po prvých 3-och hodinách jazdy si urobte aspoň 15 minútovú prestávku. Každú ďalšiu hodinu aspoň 5 minútovú. Po šiestej hodine jazdy by mala nasledovať minimálne 30 minútová prestávka. Monotónna trasa alebo nevyspatosť však môžu u vodiča každého veku a skúseností spôsobiť kritickú únavu už v priebehu prvých 2-och hodín jazdy.

- Prestávky v jazde využite na povystieranie sa a niekoľko ľahkých cvikov. Vyvetrajte tiež dôkladne vozidlo. Zjedzte iba niečo ľahké a nie veľa. Nezaháňajte únavu povzbudzujúcimi prostriedkami, kávu a čaj pite iba v malých dávkach. Nesadajte za volant, ak užívate lieky (to platí aj u antibiotík, kardiosedatív a pod.)!

- Myslite na to, že u ľudí býva psychická výkonnosť a pozornosť najnižšia ráno, krátko po obede a od polnoci do piatej hodiny rannej. V tomto čase sa organizmus preľaďuje, duševná koncentrácia sa znižuje, a úmerne tomu narastá počet chybných úkonov a rozhodnutí, ktoré často vedú k smrteľným úrazom.

- Vyhýbajte sa v uzavretom priestore auta rodinným hádkam. Ak patríte do rizikových skupín vodičov, t.j. pod 25 rokov a nad 55 rokov, rešpektujte svoje osobitosti a sklony: Ako mladý vodič nepreceňujte svoje schopnosti, nejazdite príliš rýchlo a v citovom rozrušení. U starších vodičov treba trvať na dostatočne dlhom spánku pred jazdou, na zásade nevycestovať v nočnú alebo včasne rannú hodinu, na väčšom počte prestávok v priebehu jazdy a na neodvádzaní pozornosti rozhovorom, rádiom atď.

- Nezabudnite, v snahe dostať sa čo najskôr na miesto určenia, že ľahké letné sprchnutia môžu byť na ceste nebezpečnejšie ako poriadny dážď. Keď sa totiž pár kvapiek dažďa premieša s prachom a mastnými nečistotami z povrchu cesty, vznikne nepríjemná klzká vrstva, ktorá dostáva auto do šmyku.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.