Elsa Sciaparelli...

...vstúpila do dejín módy skutočnými extravaganciami... Vrcholné obdobie jej tvorivosti sa prekrýva s dekorativistickým obdobím Art Déca.

>> Móda >> Aktuálne >> Elsa Sciaparelli...

Veľká "návrhárka medzivojnového obdobia" Elsa Sciaparelli mala široký záber záujmov a mnohostranné nadanie. Venovala sa štúdiu filozofie, intenzívne sa zaujímala o tvorbu futuristov a surrealistov a tajne písala básne. Jej rôznorodé aktivity napokon vyústili do tvorby avantgardnej módy.

Elsa Sciaparelli pochopila, že moderná žena potrebuje jednoduché funkčné a variabilné oblečenie, ktoré samotnou svojou podstatou ponúka stále nové kombinácie. Ako základný materiál si vybrala pleteniny, ktoré spojila so surrealistickým videním skutočnosti a vytvorila originálnu módu - vyjímajúc prvky z bežného kontextu, zasadzujúc ich do novej reality. Tak sa červená topánka stala klobúkom a čierne plesové rukavice zažiarili zlatými nechtami...

Zmysel pre surrealistické gagy a chuť šokovať pritiahli k Else ďalšie výtvarné talenty: Picasso sa podieľal na návrhu látky s novinovou potlačou a Cocteau kreslil predlohy výšiviek... Prezentácie Elsiných kolekcií nadobudli charakter originálnych divadelných predstavení.

Obľúbenou farbou Elsi Sciaparelli bola jasná ružová ("shocking pink"), ktorá sa vlastne zmenila na umeleckú značku. Elsa používala ružovú na všetko: od baliaceho papiera cez rúž až po prepychovo vyšívané spoločenské peleríny. Chcela šokovať. Za každú cenu. Vyrábala náhrdelníky z acylpirínov, brošne z plastového hmyzu, večerné šaty zdobila zipsami a (ako jedna z prvých) používala v odevníctve novodobé syntetické materiály, napríklad celofán... Aj gombíky boli podľa Elsinho názoru príliš nudné, a tak im vnútila tvar kockového cukru alebo cirkusových artistov...

Napriek všetkým možným excesom mali šaty od Elsi Sciaparelli veľký úspech. Ich základom bol totiž kvalitný materiál, jednoduchý strih a perfektné vypracovanie. Elsine šaty sa jednoducho dobre nosili.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.