Architektúra...

...obdobia medzi dvomi vojnami, to sú predovšetkým novoty: pri používaných materiáloch i vyselektovaných dekoratívnych prvkoch.

>> Móda >> Aktuálne >> Architektúra...

Osobnosti formujúce medzivojnové obdobie boli síce silné umelecké individuality, no zdieľali podobné utopistické myšlienky. Cieľom ich snaženia, tzv. moderného hnutia, bolo predovšetkým uprednostňovanie špecifických materiálov a spôsobov ich využitia. Základom nového architektonického a návrhárskeho prístupu sa tak stalo sklo, železobetón a oceľové trubky. O slovo sa nesmelo začali hlásiť aj plastické hmoty...

V prvej etape nového štýlu jednoznačne chýbal ornament a dominovali strohé línie. Budovy charakterizovali ploché strechy, normalizované časti, pravouhlá geometria a biely náter.
Postupom času však nastal odklon od puristického vizuálu a začal sa formovať typický arzenál dekoratívnych prvkov s charakteristickým opakovaním motívov (vejár, páska, zikkurat). Nábytok ovládli intarzie z perlete a vzácnych drevín, zdobenie vrstvami orientálnych lakov alebo bronzové kovania. V interiéri sa etablovalo farebné sklo, zrkadlá, moderný plast a dekoratívne prvky s exotickým akcentom. V neskoršom období sa dostali do popredia expresívne blesky, priamky a vrstvená geometria - Art Déco sa spojilo s kubistickými metódami prezentácie.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.