Denim

Všetci ho veľmi dobre poznáte a určite vlastníte aspoň jedny nohavice vyhotovené z tohto bavlneného materiálu. Skúste sa s nami začítať do histórie džínsov...

Z histórie džínsov...
Všetko to začalo v Novom svete v roku 1850, keď sa americký podnikateľ Lewi Strauss (1829 - 1902) pôvodom z Bavorska, rozhodol vycestovať na západ s nepremokavým plátnom, z ktorého mali byť vyrobené stany. Práve obchodný duch L. Straussa pomohol "na svet" asi najobľúbenejšiemu a najviac nosenému odevu na svete. Samozrejme od jeho vzniku prešli nohavice niekoľkými zmenami. Plátno pochádzajúce z juhofrancúzskeho mesta Nimes, ktoré doniesol osadníkom a zlatokopom nakoniec využil na pracovné nohavice, ktoré boli potrebnejšie. Prvé kusy nohavíc mali veľký úspech pre svoju kvalitu a pohodlnosť. Lewi Straus si dal tento svoj nápad patentovať a tak sa zrodili džínsy, ktoré sa upravovali do maximálnej funkčnosti.

Obľúbené džínsy prešli od svojho vzniku niekoľkými zmenami. Údajne samotný názov "jeans" vznikol neskôr podľa mena janovskej lode privážajúcej tkaninu do Ameriky. Pôvodné, pracovné nohavice sa stali kultovým odevom aj mládeže v povojnovej Európe, ako prostriedok na vyjadrenie slobody a dobrodružstva.
Ďalším prelomovým obdobím boli roky šesťdesiate. Denimové nohavice sa stali bežnou súčasťou šatníka a jedinou nevýhodou bola vysoká cena. Módnou záležitosťou sa stali od sedemdesiatych rokov a presadili v pánskej, dámskej aj v detskej móde. Objavili sa známe značky (Levi Strauss, Wrangler, Lee, Lee Cooper...), ktoré vyrábali všetky typy odevov z denimu. Najobľúbenejšie sa stali v Európe džínsy Levi´s 501, ktoré mali úzky, rovný strih a boli pohodlné. V modeloch pre voľný čas sa jednotkou stal strih Levi´s 501 Schrink-to-fit, ktorý sa kombinoval s kvalitným športovým sakom.
Denim za tie roky nestratil na obľúbenosti a stále je bohatou inšpiráciou pre módnych dizajnérov.

Denim – materiál
Denim je odolný a pevný materiál, vyrobený z bavlny a v súčasnosti doplnený o nové elastické vlákna. Zároveň je vyvinutých množstvo vzhľadových úprav a farieb, ktoré sa menia v závislosti od módnych trendov. Pre klasický denim je však typická modrá farba – blue denim, ktorého osnova sa farbí najstarším textilným farbivom indigom.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.