Chvála cvikle...

...ktorá obsahuje účinné látky potrebné na obnovu opotrebovaných buniek a má tiež významné kozmetické účinky, pretože obsahuje veľké množstvo spevňujúceho kremíka.

>> Móda >> Aktuálne >> Chvála cvikle...

Cvikla patrí medzi nenáročné a odolné druhy zeleniny, ktorá sa dobre skladuje a v ponuke obchodov je od neskorého leta do skorej jari. Špecialitou tejto zeleniny je kremík, ktorý dokáže ľudský organizmus prijímať iba v kombinácii s inými zložkami a tie sa rovnako nachádzajú v cvikle. Kremík je pre ľudské telo vzácna látka, ktorá spevňuje väzivové tkanivá, steny ciev a kosti, odvádzajúc zároveň z mozgu škodlivé kovy (napríklad hliník).
Ďalšou dôležitou látkou, ktorú cvikla obsahuje, je kyselina listová: táto látka stimuluje produkciu hormónov a nervovo-dráždivých látok (dopamín, noradrenalín), ktoré ovplyvňujú náladu; okrem toho sa kyselina listová podieľa na tvorbe červených krviniek a na aktivizácii metionínu, ktorý transportuje do pokožky a nechtov síru, zabezpečujúc im tak pevnosť, pružnosť a vláčnosť. Cvikla tiež obsahuje značné množstvo draslíka, ktorý organizmus odvodňuje a zbavuje ho prekyslenia. Vláknina cvikly napomáha tráveniu a odvádza z organizmu tuky.

Tip: Cviklu nevarte tak dlho, ako býva zvykom, pretože stratí väčšinu vzácnej kyseliny listovej. Na prípravu cvikle stačí 15 - 20 minút dusenia v menšom množstve vody (bez odstránenia stonky a prepichovania). Na prípravu šalátov však možno použiť aj surovú cviklu. Šťava z cvikle je známa ako "regeneračný nápoj".

Cviklový šalát I.
P o t r e b u j e t e : 500g cvikle, ocot, cukor, soľ, 1/2 lyžičky rasce, menší chren.
P o s t u p : Umytú cviklu ošúpte a nakrájajte zdobiacim nožíkom na tenké plátky. Z vody, cukru, soli a octu pripravte nálev. Nakrájanú cviklu zmiešajte s rascou, zalejte nálevom a pridajte niekoľko kúskov chrenu. Hotový šalát uložte do chladničky a nechajte niekoľko hodín "odpočívať".

Cviklový šalát II.
P o t r e b u j e t e : 500g cvikle, 1 cibuľu, 2 lyžice oleja, 2 lyžice octu, 1/2 lyžičky rasce, soľ, čierne korenie.
P o s t u p : Uvarenú cviklu postrúhajte; cibuľu nakrájate na tenké kolieska a zmiešajte s cviklou. Šalát zalejte nálevom pripraveným z oleja, octu, soli a čierneho korenia. Nakoniec šalát posypte rascou.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.