Béčko

Zeleninový trh a záhradka vám ponúka širokú škálu "béčka" v prírodnom stave, treba len vedieť kde hľadať najväčší zdroj tohto vitamínu.

>> Móda >> Aktuálne >> Béčko

Pomaly sa naše návyky v konzumácii zeleniny zlepšujú a tak pomáhame nášmu telu – aj duši - byť v lepšej kondícii. Okrem toho, že si sami pripravíme zeleninové pokrmy surové vo forme šalátov či varené, dnes nájdeme jedálne a reštaurácie, kde táto ponuka spĺňa kvalitatívne aj kvantitatívne podmienky.

Rôzne druhy zeleniny obsahujú aj odlišné množstvo vitamínu B2 a B1. Vitamín B12 nájdete v živočíšnom pôvode – vnútornosti ľadvinky alebo pečeň. Nedostatok "béčka" sa prejavuje v kožných problémoch napríklad na sliznici...(B1,B2), v poruche krvotvorby či problémoch nervového systému (B12).

Bohatý zdroj „béčka“ nájdete v droždí, v chlebe, strukovinách, zeleninových listových šalátoch s naklíčenými klíčkami. I keď sa to do tejto rubriky veľmi asi nehodí ponúkame vám dva recepty na "béčko", prvý recept bude spĺňať základy zdravej výživy, pri druhom si trochu prikryte oči, ale ide o zlatú strednú cestu, ktorou nič neskazíte.

Droždia nátierka
P o t r e b u j e t e: 1čl olivového oleja, 1 strúčik cesnaku, droždie, 1 mladá cibuľka, 1 vajce, pažítka na dozdobenie
P o s t u p: Nadrobno nakrájate cesnak a cibuľku, rozohrejete olivový olej, vsypete cesnak, cibuľku, droždie a premiešate. Po rozohriatí vlejete rozhabarkované vajce a nakoniec posypete nasekanou pažítkou. podávať môžete s tmavým alebo celozrnným chlebom.

Plátky z pečene na zelenine
P o t r e b u j e t e: 8 plátkov teľacej pečienky, 200 ml hladkej múky, 100 ml šálky olivového oleja, 2 strúčiky cesnaku, 1 čl soli, 3 cibule, 200 ml červeného vína, 200 ml mäsového vývaru, 100 ml sladkej smotany, 4 paradajky, 1 zväzok petržlenovej vňate a pažítky, mleté čierne korenie
P o s t u p: Plátky opláchnete pod tečúcou vodou, osušíte a obalíte v múke, na panvici rozohrejete 3 / 4 oleja a opečiete v ňom rozotrený cesnak, potom vložíte plátky pečene a opečiete z každej strany asi 2 minúty. Na zvyšku oleja opečiete na kolieska pokrájané cibule, zaprášite múkou, zalejete vínom a mäsovým vývarom , prikryjete a dusúte na miernom ohni 10 minút. Medzitým olúpete a pokrájate nadrobno paradajky zbavené jadier, vývar zjemníte smotanou paradajkami, dochutíte soľou a korením a nakoniec posekanými vňaťami.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.