Očistné kúry

Január mnohí z nás  považujú aj za mesiac a príležitosť, zbaviť sa nadbytočných kilogramov po vianočných sviatkoch. Ak sa rozhodnete pre jednodňové očistné kúry, v každom prípade by nemalo ísť o hladovku, absolútne vylúčenie stravy.

zelenina_0421

Jednodňové očistné kúry

Pre organizmus by to mohlo mať nepriaznivý vplyv, narušenie metabolických pochodov organizmu, na ktorých sa podieľa viacero živín, ktoré získavame predovšetkým stravou.
Jednodňová očistná kúra by mala predovšetkým pozostávať z dostatočného množstva tekutín, nie energeticky hodnotných (sladené čaje, káva, kakao, mlieko, sýtené sladené nápoje, sladené džúsy a nektáre, energetické povzbudzujúce nápoje - vylúčiť), najvhodnejšie sú prírodné stolové vody a nesladené bylinné čaje (zelený). Okrem tekutín by sme mali konzumovať tiež čerstvé ovocie a zeleninu, aby nenastalo absolútne hladovanie organizmu. Ovocím a zeleninou nič nepokazíte, pretože sú zdrojom plnohodnotnej vlákniny, ktorá má čistiace účinky. Viaže na seba tuky, cholesterol a cukry, ktoré napomáha vylučovať z tela von.

Viacdňové očistné kúry

Ak sa rozhodnete pre viacdňové očistné kúry, mali by ste ich skôr považovať za racionálnu formu stravovania, ktorú ak budete dodržiavať aj dlhodobo, určite neuškodí vášmu organizmu a zároveň sa zdravým spôsobom budete pravidelne zbavovať škodlivín v tele.

Racionálne stravovanie pozostáva najmä z týchto zásad zdravej výživy, nimi sú:

- stravu prijímať počas dňa v pravidelných intervaloch, lepšie v menších porciách a častejšie, najvhodnejšie 4 až 5 krát denne
- vylúčiť živočíšne tuky, konzumovať kvalitné rastlinné tuky  a rastlinné oleje
- obmedziť mastné a vyprážané pokrmy, vysokotučné potraviny (bravčové mäso, mliečne výrobky - tavené, smotanové syry, šľahačka, smotana, vajcia)
- nezabúdať na tzv. skrytý tuk (zemiakové lupienky, pražené oriešky, cukrovinky)
- bežný cukor nahradiť hnedým (nerafinovaným) a medom, zbytočne ale pokrmy a nápoje neprisládzať
- obmedziť v strave prisáľanie
- zvýšiť konzum vlákniny v podobe ovocia, zeleniny, strukovín a obilnín
- konzumujte tmavé, celozrnné pekárenské výrobky (obsahujú vlákninu)
- bielu múku, nahrádzajte celozrnnou, tmavou, sójovou (zdroje cennej vlákniny)
- dbajte na dostatočný príjem bielkovín, najmä v podobe chudého mäsa (hrabavá hydina a ryby), netučných mliečnych výrobkov, strukovín
- nepite sladené nápoje (sýtené malinovky, sirupy), ale dbajte na dostatočný prísun vhodných tekutín (nesladené čaje, ovocné a zeleninové šťavy, prírodné stolové vody, nízkotučné mlieko)
- nekonzumujte alkohol a destiláty. Nezabúdajte, že sú zdrojom energie, najmä cukru.

Napísať komentár

Uistite sa, že všetky požadované (*) polia ste vyplnili. HTML kód nie je povolený.